PODZIEL SIĘ

Każdy, kto rozważał założenie działalności gospodarczej wie, jak wiele wiąże się z tym formalności i stresów. Jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z własnym biznesem, sporo zagadnień jest dla nas całkiem nowych. Jednym z nich jest bez wątpienia prowadzenie księgowości. 

Czy warto to robić samodzielnie, czy może lepiej zlecić wykonywanie rozliczeń profesjonalnemu, zewnętrznemu księgowemu. O tym opowiemy w dzisiejszym tekście. 
Samodzielne prowadzenie rozliczeń –intensywna nauka na najwyższych obrotach 

Często zdarza się, że zakładając własną firmę, mamy ograniczony budżet na start, ale za to sporo czasu. Zanim biznes się rozkręci i zacznie przynosić wymierne korzyści, chcemy wówczas wykonywać większość obowiązków samodzielnie. Wiąże się to z nauką, zdobywaniem umiejętności z różnych dziedzin – od projektowania graficznego, przez budowanie strony internetowej, aż na księgowości kończąc. 

Jeśli planujemy prowadzić jednoosobową działalność, zazwyczaj na początku nie powinniśmy mieć większych trudności z poprawnym rozliczeniem kilku faktur. Zadanie jest proste i wymaga tylko podstawowego przeszkolenia. 

Z czasem jednak ilość obowiązków będzie rosnąć, a my będziemy mieć coraz mniej czasu na zajmowanie się rachunkami. Przyrost zadań służbowych to prosta droga do przeoczenie czegoś lub pomyłki, o które naprawdę nie jest trudno w przypadku rachunków. A to już może prowadzić do poważnych konsekwencji. 

Dlaczego warto zatrudnić księgowego? 

Aby uniknąć katastrofy i problemów z Urzędem Skarbowym, gdy nie mamy zbytnio czasu na analizę rachunków, warto zatrudnić księgowego. 

Zewnętrzny specjalista szybko i sprawnie upora się z naszymi rachunkami. Dla niego jest to standardowa procedura, w wykonywaniu której ma duże doświadczenie. 

Księgowy potrafi także wesprzeć przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych. Dobrze zna sytuację firmy i może doradzić, jak inwestować kapitał, żeby przynosił najwięcej korzyści dla firmy. 

Co ważne, księgowy może także reprezentować przedsiębiorcę przed urzędami, załatwiając za niego wszelkie formalności. 

Paradoksalnie, zatrudnienie zewnętrznego księgowego, to naprawdę niewielki wydatek miesięczny, który gwarantuje oszczędność czasu, pieniędzy oraz nerwów. 

Jak wybrać księgowego? 

Jeśli podejmiemy decyzję o zatrudnieniu specjalisty, warto dobrze się przygotować do poszukiwań. Przede wszystkim, można poprosić znajomych o rekomendacje. Kopalnią wiedzy potrafi być także Internet, a szczególnie strony porównujące oferty. 

Jeśli pragniemy znaleźć profesjonalne biura rachunkowe, UslugiKsiegowe.pl, to idealna przestrzeń do poszukiwań. Można porównać rozmaitych specjalistów i znaleźć oferty dopasowane do naszych potrzeb pod względem ceny oraz zakresu działań. 

Warto spotkać się osobiście z kandydatem na księgowego, porozmawiać i sprawdzić, czy będziemy w stanie nawiązać z nim bliższy kontakt. Od jakości tej relacji zależy bowiem kondycja finansowa firmy w przyszłości. 

Szukajmy do współpracy osoby, która miała już do czynienia z firmami z naszej branży. Każda dziedzina ma bowiem swoje prawa i zwyczaje. Warto, aby nasz księgowy zdawał sobie z nich sprawę, żeby jak najskuteczniej doradzać i prowadzić rozliczenia. 

Zatrudnienie księgowego – prosta droga do rozwoju firmy 

Księgowy prowadzi rozliczenia, wspiera w decyzjach finansowych, reprezentuje przed urzędami oraz wykonuje wiele innych obowiązków. 

Czy jesteś naprawdę pewny, że stać Cię na to, żeby uczyć się tego wszystkiego teraz samodzielnie, zamiast zająć się tym, co umiesz najlepiej, czyli Twoim biznesem?