PODZIEL SIĘ

Chcesz otrzymywać wysoką emeryturę, aby nie martwić się o swoje finanse podczas jesieni życia? W takim przypadku pomyśl o tym, aby skorzystać z dodatkowych planów emerytalnych!

Przyszła emerytura obecnych pracujących nie będzie wysoka, gdy będą odkładali pieniądze jedynie w ZUS – Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Szacuje się, że przyszłe emerytury będą wynosiły tylko około 30 proc. ostatniej wypłaty.

Właśnie dlatego pojawiły się także dodatkowe metody oszczędnościowe – w tym między innymi OFE czyli drugi filar, który decyzją obecnego rządu ma być zlikwidowany, PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe, które mają je zastąpić, a także trzeci filar, czyli Indywidulane Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IZKE).

Czy takie plany emerytalne są dobrym wyborem? W jaki sposób można z nich skorzystać?

Oszczędzanie na emeryturę – tak czy nie?

Odkładanie pieniędzy na emeryturę ma zarówno swoich zwolenników, jak również przeciwników.

Ci pierwsi wskazują, że o swojej przyszłości warto pomyśleć już teraz – specjalne plany emerytalne mają pomóc nam zatem w odkładaniu pieniędzy na przyszłość. Druga strona wskazuje z kolei, że tak naprawdę nawet dodatkowe oszczędzanie nie daje nam pewności, że na emeryturze będzie nam dobrze, ponieważ przez tak wiele lat może zdarzyć się bardzo dużo.

Gdy jednak chcemy zacząć odkładać środki na swoją przyszłość, warto wybrać dobry plan emerytalny, który rzeczywiście będzie dawał atrakcyjne zyski. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak wybrać dobry plan emerytalny?

Gdy zależy nam na skutecznym oszczędzaniu na emeryturę, warto wybrać takie plany emerytalne, które cechują się wysokim bezpieczeństwem, a także pozwalają nam na rozporządzanie środkami.

Indywidulane Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IZKE) to bardzo dobry wybór dla tych, którzy zamierzają zacząć odkładać środki na przyszłość.

Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto zapoznać się z różnymi planami i ich regulaminami – informacje te można znaleźć także on-line.