PODZIEL SIĘ

Prowadzenie księgowości własnej firmy

Autor: Wiktoria Woźniak

Decydując się na prowadzenie własnej firmy, oprócz wielu obowiązków firmowych, mamy także obowiązek prowadzenia firmowej księgowości.

W tym przypadku jednak nie musimy z tym zostawać sami. Możemy zdecydować się na prowadzenie księgowości samodzielnie, możemy jednak wybrać inaczej – podjąć współpracę z biurem rachunkowym. Jedno i drugie rozwiązanie ma swej dobre strony.

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy zdaje się rzeczą zupełnie naturalną. Nic bardziej błędnego. Należy pamiętać, że jest to praca, która zajmie nam sporo czasu i będzie wymagać dużej wiedzy z zakresy rachunkowości i obowiązujących przepisów. Z tych między innymi powodów, prowadzenie księgowości we własnym zakresie można polecić tylko tym, którzy rzeczywiście znają temat i potrafią prowadzić taką dokumentację. Nie można zapominać, że w prowadzeniu księgowości firmy nie ma miejsca na błędy – każdy bowiem może skutkować odpowiedzialnością prawną. Plusem samodzielnego prowadzenia księgowości jest oszczędność pieniędzy – decydując się na działanie samodzielne, nie musimy płacić za tę usługę.

Natomiast zlecenie prowadzenia księgowości firmy pracownikom biura rachunkowego to rozwiązanie płatne. Każdy, kto zdecydował się na tak krok, wie, że normą jest koszt przekraczający dwieście złotych miesięcznie, jeśli firma jest duża i prac księgowych jest sporo, koszty mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Wydatki niemałe, jednak poniesienie ich wcale nie jest złym pomysłem. Trzeba sobie powiedzieć wprost – za tę cenę wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem księgowości przestają się dla nas liczyć. Za prowadzenie księgowości odpowiada biuro, choć należy wspomnieć o zasadzie – odpowiedzialność za błędy może skutkować także odpowiedzialnością podatnika. Z całą pewnością jednak pracownicy biura, dysponujący wiedzą, odpowiednimi programami komputerowymi, poprowadzą rachunki firmy lepiej i bez błędów.

Podsumowując, decyzja o tym, czy prowadzić księgowość firmy samodzielnie, czy też zlecić tę pracę specjalistom z biura, zawsze jest ważna. Warto przemyśleć, które rozwiązanie jest najlepsze i pamiętać – prowadzenie księgowości jest bardzo istotną częścią działalności firmy i nie należy tych prac bagatelizować. Jeśli czujemy się na siłach – można prowadzić dokumentację samodzielnie, jeśli jednak mamy wątpliwości – lepiej zdecydować się na biuro rachunkowe.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.