PODZIEL SIĘ

Jaki kredyt na samochod?

Autorem artykułu jest Łukasz Witosz

Kredyt na samochód, to kredyt, który pozwoli na zakup auta używanego z komisu, od prywatnego właściciela lub też nowego prostu z salonu. Przy wyborze kredytu samochodowego należy zwrócić uwagę na szereg kryteriów.

volkswagen golf

Wbrew pozorom nie jest to łatwe i trzeba poświęcić sporo wysiłku na to, by wybrać dobry kredyt samochodowy. Na jakie detale należy zwrócić szczególną uwagę wybierając kredyt na samochód?

Na początek trzeba uzyskać informację na temat tego, czy można bez żadnych konsekwencji pieniężnych, spłacić wcześniej całość kredytu lub jego część.

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę są ogólne warunki kredytowania. Często zdarza się tak, że banki inaczej podchodzą do osób fizycznych, a inaczej do przedsiębiorstw. Niejednokrotnie wymagane jest także zaświadczenie o dochodach, roczne zeznania podatkowe lub dowody regulowania zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Bardzo istotnym elementem jest także oprocentowanie danego kredytu na samochód. Zazwyczaj jest tak, że w przypadku zakupu samochodu używanego kredyt ma wyższe oprocentowanie, gdyż jest to związane z wyższym ryzykiem jakie ponosi bank.

Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu używanego to kluczową rolę ma tutaj wiek auta. Wiek pojazdu determinuje maksymalną długość spłaty kredytu, gdyż czas spłaty zobowiązań wobec banku nie może przekraczać określonej w umowie liczby lat. Zatem im starszy samochód tym krótszy okres spłaty.

Analizie należy poddać również pakiet ubezpieczeń jaki jest oferowany przez bank. Jest to niezmiernie ważna rzecz, gdyż ubezpieczenie komunikacyjne autocasco jest obowiązkowo wymagane podczas brania kredytu samochodowego.

Wybierając kredyt na kupno wymarzonego samochodu można skorzystać z oferty dowolnego banku, ale często jest tak, że można znaleźć  dużo bardziej korzystne oferty, jeżeli skorzysta się z oferty banku powiązanego z daną marką samochodu.

Kupujący nie może zapominać także, o tym, że w czasie trwania udzielonego kredytu musi on zachować cały czas zdolność kredytową. Gdy nie będzie jej posiadał bank może cofnąć przyznany kredyt.

Więcej ciekawych artykułów na blogu Jak zarabiać – blog finansowy

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl