PODZIEL SIĘ

W czasach dzisiejszych, kiedy koszty życia są coraz większe, przychody są natomiast niezadowalające, kredyty to tak naprawdę jedyna szansa na zapewnienie sobie większych środków finansowych, czy też zakupienia samochodu albo nieruchomości. Choć obecnie wszyscy będziemy z nich korzystać, to czy wiemy, czym tak naprawdę będą kredyty?

Według definicji encyklopedycznej, kredyty to nic innego, jedynie odmiana pisemnej umowy. Jej stronami jest instytucja finansowa oraz klient, który może być zarówno firmą oraz osobą fizyczną. Kredyty posiadać muszą ustalony odgórnie cel, okres obowiązywania oraz wysokość oprocentowania, które kredytobiorca będzie musiał opłacić. Umowa o kredyt zawiera także informacje odnośnie formy spłacania kolejnych rat, ich wysokości oraz częstotliwości.

Jakimi najprostszymi słowami możemy opisać kredyty? Na pewno skupić trzeba byłoby się na terminowości ich spłaty, zwrotności oraz występowaniu oprocentowania. Z całą pewnością, będą to trzy z najważniejszych elementów, które charakteryzowały będą kredyty.

Powszechne jest stwierdzenie, że tyle mamy rodzajów kredytów ile banki posiadają konsumentów. Na tenże przykład ktoś będzie chciał chce uzyskać kredyt długoterminowy w celu budowy nieruchomości, jeszcze ktoś inny jedynie na zakup telewizora lub sprzętu AGD. Co więcej, spółka będzie ubiegać się o uzyskanie ogromnego kredytu w celu wykonania nowych inwestycji. Właśnie dlatego, wyróżnić możemy różnorodne kredyty. Dzielimy je przede wszystkim na gospodarcze. Te pierwsze z nich to stricte gospodarcze, dotyczące firm i kredyty dla osób fizycznych.

Najpopularniejszy kredyty gospodarcze, to oczywiście obrotowy oraz inwestycyjny. Jeśli natomiast chodziło będzie o kredyty dla pojedynczych ludzi, to będą to kredyt dla firm, kredyt komercyjny oraz konsumpcyjny, w przypadku którego dokładny cel użytkowania pieniędzy nie musi być ściśle określony, przyznawane są one bowiem na realizację najbardziej podstawowych potrzeb, które są relatywnie niedrogie.

Należy zauważyć, że kredyty nie tylko jedyne wyjście dla ogromnej ilości naszych rodaków oraz zobowiązanie zaciągane na dziesięciolecia, ale jednocześnie najważniejszy element przychodu banków. Odsetki i prowizje z udzielania takowych kredytów pomagają bankom generować rzeczywisty zysk.

Warto zauważyć, że kredyty nie są tylko i wyłącznie zyskiem dla instytucji finansowej i ratunkiem dla pobierającego kredyt, ale dodatkowo pełni on istotną funkcję na rynku jeżeli chodzi o wykorzystanie instrumentów finansowych. Pozwala między innymi na wprowadzenie pieniądza do obiegu, dzięki czemu będzie łatwiej dostępny, co zwiększa także efektywność jego dystrybucji.

Ostatecznie, powinieneś zapamiętać, że kredyty udzielić może tylko i wyłącznie bank. Pozostałe instytucje bankowe, mogą udzielać jedynie pożyczek, a te w ujęciu prawa finansowego, są całkowicie innym organizacjami, działającymi na innych zasadach.

Źródło: Podstawowe informacje o kredycie – selolek