PODZIEL SIĘ

Pożyczka gotówkowa bez BIK – czy to możliwe?

Nawet niewielkie spóźnienie w spłacie swojego kredytu gotówkowego lub innego rodzaju zobowiązania może skutkować wprowadzeniem o tym informacji do bazy dłużników. W tego rodzaju bazach zamieszcza się generalnie wszystkie dane dotyczące osób, które brały już wcześniej pożyczki i kredyty, nie tylko tych, które potem miały problemy z ich spłatą. Niemniej kilka dni spóźnienia czy dłuższy czas, zaprzestanie spłaty rat – wszystko to zostanie skrupulatnie odnotowane w bazach, w tym w jednej z najpopularniejszych – BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej.

Dla potencjalnego pożyczkobiorcy znalezienie się w bazie dłużników nie jest przyjemną perspektywą. Przede wszystkim trudno będzie o nowe kredyty i pożyczki, czasami można mieć nawet problem z uzyskaniem telefonu na abonament, telewizji kablowej czy internetu, ponieważ informacje w bazach sprawdzane są przez wiele różnych firm. Pożyczka gotówkowa w banku nawet na niewielką kwotę będzie niedostępna, co znacznie ogranicza pole manewru, jeżeli potrzebna jest dodatkowa gotówka.

Negatywny wpis w BIK wcale jednak w ogóle nie zamyka drogi do uzyskania wsparcia finansowego. Można liczyć na pożyczki gotówkowe od firm pozabankowych, które pod tym kątem są bardzo liberalne. Nawet jeżeli ma się obecnie długi, można otrzymać pieniądze na dowolny cel. Wiele firm pozabankowych nie sprawdza swoich klientów w bazach dłużników, ale także są takie, które dla ich i swojego bezpieczeństwa to robią – w warunkach zweryfikowanie baz dłużników mam między innymi Vivus. Ma to swoje plusy, ponieważ często osoby posiadające długi biorą kolejne pożyczki na ich spłatę, których potem nie spłacają, więc w takim przypadku dodatkowo powiększa się zadłużenie i kłopoty z nim związane.

Dlatego uzyskanie pożyczki bez BIK jak najbardziej jest dostępne, jeżeli tylko zajdzie się odpowiednią instytucję pozabankową, ale też trzeba wskazać, że nie zawsze nawet w przypadku pozytywnej decyzji pożyczkowej warto ją potwierdzać. Dla osoby bez stałych przychodów i już posiadającej długi kolejna pożyczka jest dużym ryzykiem.