PODZIEL SIĘ

Przedsiębiorstwo potrzebujące z zewnętrznego finansowania swojej działalności może skorzystać z takich produktów finansowych jak kredyt czy pożyczka. Pozornie oba te produkty finansowe nie różnią się od siebie i w potocznym rozumieniu często traktowane są jako synonimy.Kredy i pożyczka pełnią podobną funkcję i mogą być w wielu przypadkach stosowane jako substytuty.

Różnica jednak polega na tym, że kredyt jest finansowaniem celowym, czyli przyznawanym na realizację konkretnego przedsięwzięcia (kredyt inwestycyjny), czy zwiększenie płynności finansowej (kredyt obrotowy) i tym podobne. Przeznaczenie kredytu zawsze jest zapisane w umowie kredytowej, a jego spożytkowanie na inny cel może wiązać się z wypowiedzeniem umowy przez bank.

Pożyczka natomiast może być przeznaczona na dowolny cel, czyli zarówno związany z inwestycjami czy bieżącym finansowaniem w zależności od aktualnej potrzeby. Firma nie musi deklarować celu pożyczki a tym samym pożyczkodawca nie kontroluje sposobu wykorzystania powierzonych pieniędzy.

Firma starająca się o pożyczkę w banku musi spełnić szereg rygorystycznych wymogów. Nawet jeżeli jednak nie dostanie pożyczki w banku, alternatywą dla firmy może być pożyczka niebankowa w niezależnej instytucji finansowej. Koszty takiej pożyczki będą wyższe niż w banku , ale dostępność większa, a decyzja o udzielenia finansowania o wiele szybsza. Pożyczka pozabankowa może zostać przeznaczona właśnie na uregulowanie spraw, które stoją na przeszkodzie w uzyskania finansowania bankowego np. spłacie zaległości względem ZUS czy urzędu skarbowego.

Firma może uzyskać pożyczkę bez BIK i bez zaświadczeń, elastycznie ustalając warunki spłaty. Droższa ale dostępna pożyczka pozabankowa po spłacie zaległości wobec instytucji państwowych i banków może być spłacona pożyczką uzyskaną w banku na bardziej atrakcyjnych warunkach.

Źródło: Pożyczka czy kredyt? – marvel