PODZIEL SIĘ

Każdy przedsiębiorca oraz podatnik, który wykorzystuje samochody do celów związanych z działalnością gospodarczą powinien rozliczać koszty eksploatacji oraz prowadzić ewidencję przebiegu swoich pojazdów.

Przedsiębiorca, który w swojej działalności wykorzystuje samochody, motocykle lub inne pojazdy powinien dokumentować przebieg przebytej drogi przez pracownika oraz rozliczać ze wszystkich wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Taką ewidencję należy prowadzić na bieżąco i dokumentować wszelkie wydatki z tym związane w comiesięcznym podsumowaniu. Jak systematycznie zbierać dane? Pomóc w tym mogą specjalistyczne programy informatyczne, które ułatwiają wprowadzanie danych i obliczanie należnych wartości. Jednym z takich narzędzi jest Ala – program do księgowości uproszczonej oferowany przez firmę Streamsoft.

Streamsoft to znany producent oprogramowania, który od ponad 25 lat proponuje rozwiązania ułatwiające prowadzenie biznesu. Jednym z nich jest popularna na rynku seria programów pudełkowych PCBiznes dedykowana specjalnie dla małych firm i biur rachunkowych, w skład której wchodzą cztery programy. Jednym z nich jest program księgowy Ala, charakteryzujący się pełną funkcjonalnością i zgodnością z obowiązującymi przepisami prawnymi i podatkowymi. Z możliwości Ali korzystają biura rachunkowe, jak również firmy z różnych branż, które prowadzą księgowość samodzielnie. W zależności od wybranej wersji (Mini, Midi, Max) program oferuje szereg funkcji, w tym prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów.

Funkcja ta umożliwia rozliczanie kosztów eksploatacji oraz prowadzenie ewidencji przebiegu samochodów o pojemności do 900 cmᶾ i powyżej 900 cmᶾ, jak również motocykli. Program Ala oblicza kwoty wynikające z przebiegu oraz z kosztów, a następnie wybiera mniejszą i umożliwia wprowadzenie do księgi dowodu wewnętrznego. Ewidencja przebiegu pojazdów posiada słowniki, z których użytkownik korzysta wypełniając określone dane o rodzaju samochodu, trasie czy stawkach. W wypełnionych polach, można wybrać konkretną nazwę i monitorować wpisy – np. oglądać dane dotyczące konkretnego samochodu lub wszystkie jednocześnie. W polu stawki można definiować stawki za 1 km według pojemności silnika. Dzięki tym funkcjom użytkownik jest w stanie wybrać samochód, który chce rozliczyć i wprowadzić koszty eksploatacji: dane z faktur, opisy wydatków, itp.

Program do księgowości uproszczonej Ala, ułatwia rozliczanie i prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów. W łatwy i szybki sposób jesteśmy w stanie monitorować faktyczny przebieg samochodu w firmie i ustalać kwoty wydane np. na paliwo, serwis czy myjnię i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Funkcjonalność samego programu Ala można sprawdzić korzystając z darmowej 60-dniowej wersji testowej, dostępnej na stronie https://www.pcbiznes.pl/wyprobuj.