PODZIEL SIĘ

Faktura VAT marża to specjalny rodzaj faktury, która dokumentuje sprzedaż takich produktów, jak usługi turystyczne, towary używane, działa sztuki i antyki oraz przedmioty kolekcjonerskie. Do wystawienia faktury VAT marża zobowiązane są więc osoby prowadzące m. in. biura podróży, komisy sprzedające używane produkty, antykwariaty oraz firmy, które zajmują się sprzedażą wyżej wymienionych usług i towarów. Czym faktura VAT marża różni się od zwykłej faktury VAT i gdzie można ją szybko wystawić?

Faktura VAT marża a zwykła faktura VAT – różnice

W fakturze VAT marża podstawę opodatkowania stanowi marża. Jest to różnica między całkowitą kwotą do zapłaty za nabyty przez kupującego towar lub usługę, a kwotą jego nabycia przez sprzedającego, którą pomniejsza się o podatek. W przypadku zwykłej faktury VAT podstawą opodatkowania jest z kolei cała wartość netto sprzedawanego towaru lub usługi.

Wystawiana Faktura VAT marża na afaktury.pl od zwykłej faktury VAT różni się także elementami, które muszą się na niej znaleźć. W przypadku faktury VAT marża opodatkowaniu podlega bowiem jedynie kwota prowizji pobierana przez sprzedawcę towaru lub usługi. Na tym dokumencie nie znajdziemy więc ani stawki, ani kwoty podatku.

Marża stanowi bowiem różnicę między całkowitą kwotą do zapłaty za towar a kwotą jego nabycia pomniejszoną o kwotę podatku. W efekcie, sprzedający towar odprowadza tylko podatek od naliczonej przez siebie marży. Nie może jednak odliczyć podatku VAT, który znajduje się na fakturach potwierdzających zakup przez siebie tego towaru. W praktyce okazuje się więc, że faktura VAT marża bardziej przypomina rachunek aniżeli fakturę.

Kto wystawia fakturę VAT marża?

Faktury VAT marża są wystawiane przez firmy, które zajmują się sprzedażą przedmiotów używanych. Dotyczy to m. in. komisów samochodowych, które prowadzą sprzedaż używanych aut odkupionych od ich poprzednich właścicieli. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców prowadzących komisy i antykwariaty, w których sprzedawane są używane przedmioty (np. meble, książki, starocie i antyki), których sprzedaż także może być dokumentowana za pomocą faktury VAT marża.

Fakturę VAT marża mogą wystawiać także osoby prowadzące biura podróży, które sprzedają klientom usługi turystyczne oraz właściciele galerii dzieł sztuki, które prowadzą sprzedaż posiadanych przez siebie obrazów, rzeźb oraz innych przedmiotów, które można zaliczyć do kategorii dzieł sztuki.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoby zajmujące się obrotem towarami i usługami, które obejmuje faktura VAT marża, mają wolny wybór co do jej stosowania. Oznacza to, że mogą rozliczać swoją sprzedaż zarówno wystawiając faktury VAT marża, jak i zwykłe faktury VAT.

Faktura VAT marża na afaktury.pl – wygodne wystawianie faktur online

Fakturę VAT marża możemy wystawić zarówno ręcznie, jak i zrobić to w specjalnym programie do faktur online, do których należy faktura VAT marża na afaktury.pl. Jeśli szczególnie zależy nam na szybkości oraz poprawności wystawianych dokumentów, warto zrobić to w programie afaktury.pl. Jego zaletą jest bowiem skrócenie do minimum czasu potrzebnego na wygenerowanie dokumentu, unikniecie popełnienia błędów oraz prosta i intuicyjna obsługa, która sprawia, że z wystawianiem faktur poradzi sobie każda osoba.