PODZIEL SIĘ

Polski system podatkowy uważany jest za jeden z najbardziej skomplikowanych w Europie. Dlatego też rozliczanie się z urzędem skarbowym i prawidłowe prowadzenie dokumentów finansowych nie jest takie proste. Zawiłość przepisów prawa i ciągłe ich nowelizacje sprawiają, że zwykłemu człowiekowi ciężko się odnaleźć. Dlatego też, jeśli mamy działalność gospodarczą, to prowadzenie księgowości lepiej powierzyć wykwalifikowanej osobie.

Biuro rachunkowe czy księgowy?

Dla małej działalności bardziej opłacalne będzie skorzystanie z usług kancelarii podatkowej. Pensja dla księgowego mogłaby przewyższyć kwotę, którą chcemy wydać na tego rodzaju usługi. Jeśli natomiast nasza działalność gospodarcza jest nieco większa, a co za tym idzie wykonujemy więcej operacji finansowych i generujemy wyższe dochody, to dobrze jest rozważyć zatrudnienie księgowego, który zajmie się naszą firmą. Warto pamiętać, że przedsiębiorstwa osiągające dochody w minimalnej wysokości 1.200.000 euro rocznie są zobowiązane do prowadzenia księgowości. Dochód w tej sytuacji jest rozumiany jako: przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz z przeprowadzonych operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy. Firmy generujące niższe dochody mogą wybrać inne formy opodatkowania.

Dla kogo jaka forma opodatkowania?

Wybór formy opodatkowania najbardziej odpowiedniej dla naszej firmy nie jest takim prosty zadaniem. W tej kwestii dobrze jest zasięgnąć porady księgowego. Tego typu usługi świadczy m.in. Biuro Rachunkowe KSW z Lublina, którego pracownicy doradzą nam w jaki sposób powinniśmy się rozliczać. Jeśli jesteś z okolic Lublina i szukasz haseł: biuro rachunkowe lublin, to z pewnością trafisz do Biura KSW.

Księga przychodów i rozchodów

Ta forma opodatkowania jest przeznaczona dla firm nieprzekraczających progu dochodowego na poziomie 1.200.000 euro rocznie. Jest to jedna z najbardziej popularnych metod rozliczania się z fiskusem. Jest przeznaczona zarówno dla mniejszych, jak i większych spółek. Dodatkowo nie ma tu znaczenia rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej.

Ryczał od przychodów ewidencjonowanych

Jest to forma opodatkowania, która jest przeznaczona dla osób samodzielnie prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Oznacza to, że za jej pośrednictwem mogą się rozliczać jedynie podatnicy uzyskujący dochody z wyżej wymienionego źródła, które nie przekraczają kwoty 150.000 euro rocznie. W ramach ryczałtu jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ewidencji przychodów, niepomniejszonych o koszt ich uzyskania.

Karta podatkowa

Jest to uproszczona forma opodatkowania skierowana do małych firm prowadzących pozarolniczą działalność (usługową, handlową, usługowo-wytwórczą), które zatrudniają niewielką liczbę pracowników. Jej główną cechą jest fakt, że opłacany podatek jest stały, bez względu na to czy przychody są zerowe czy nie. Tak też co miesiąc musimy zapłacić określony procent podatku, którego wysokość jest indywidualnie ustalana dla każdej firmy rozliczającej się na podstawie karty podatkowej. Jego wysokość jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności, jej zakresu, liczby zatrudnionych pracowników oraz miejscowości, w której firma ma siedzibę.