PODZIEL SIĘ

Własna księgowość czy biuro rachunkowe?

Autorem artykułu jest Mareczek

Bardzo często osoby, które postanawiają założyć własne firmy, zastanawiają się nad tym, w jaki sposób się rozliczać – czy lepiej robić to samodzielnie, czy może powierzyć to biuru rachunkowemu. 

To dwa najczęściej wybierane rozwiązania, które pozwalają na załatwienie spraw formalnych, jednak zasadniczo się różnią. Co jest lepsze? Czy początkująca osoba musi pójść na jakiś kurs księgowości, aby móc samemu się rozliczać i robić to prawidłowo? A może najwygodniej będzie po prostu powierzyć to wszystko specjalistom? 

Biuro rachunkowe – kosztowny komfort

Obecnie bardzo dużo osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą i posiadających niewielkie firmy zatrudniające do kilku osób decyduje się na biura rachunkowe. To właśnie one dają maksymalny komfort oraz oszczędność czasu i przy tym nerwów przy rozliczeniach. Pracujące w biurach osoby posiadają ukończone specjalne kursy księgowe, nierzadko wieloletnie doświadczenie i mogą pomóc w każdej sprawie formalnej, zacząwszy od zwykłego wystawienia faktury, a skończywszy na bilansie całorocznym. Niestety, taka obsługa kosztuje, a im większa firma, tym też trzeba będzie zapłacić za nie więcej, chociaż czasami można trafić na promocyjne ceny obsługi.

Samodzielna księgowość

Drugim rozwiązaniem jest prowadzenie samemu księgowości. Czy potrzebne są do tego kursy księgowe, aby wiedzieć co i jak? Generalnie nie, zwłaszcza jeśli w rachunkowości będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na łatwe prowadzenie rozliczeń, jednak podstawowa wiedza będzie niezbędna. Dlatego niekoniecznie trzeba ukończyć kurs księgowości, ale warto znać wszystkie najważniejsze informacje związane z formalnościami księgowymi, żeby dokumenty w firmie były zawsze w należytym porządku. Wiele osób kupuje w tym celu podręczniki dotyczące tego tematu albo znajduje w Internecie serwisy poświęcone księgowości w małych firmach, gdzie będzie można wyszukać podstawowe dane i odpowiedzi na swoje pytania. Niemniej kurs księgowości też może być pomocny, chociaż nie niezbędny.

Autorem tego tekstu jest właściciel strony kurs księgowości

 

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl