PODZIEL SIĘ

Wielu czytelnikom tego tekstu termin headhuter (z języka polskiego łowca głów) kojarzyć się może przede wszystkim z amerykańskimi filmami typu western, których akcja toczyła się na tak zwanym „Dzikim Zachodzie”. Łowca głów był tam przedstawiany jako człowiek ścigający przestępców, utrzymujący się z nagród wystawianych za ich głowy.

Dziś znacznie częściej headhunter’ów możemy spotkać w kontekście mowy o rynku pracy. Od jakiegoś czasu możemy tam zauważyć ciekawe zmiany. Jeszcze do niedawna sytuacja wyglądała w ten sposób, że to pracownicy składali swoje oferty, a pracodawca mógł w nich przebierać. Obecnie w wielu branżach, to pracodawcy poszukują ludzi o wysokich kwalifikacjach. Na rynku pojawiły się zatem firmy, które pomagają z znalezieniu i zatrudnieniu pracowników na wskazane stanowiska, BPO to właśnie jedna z takich firm. Sposobem na przyciągnięcie do siebie pożądanych pracowników może być też zaoferowanie np. dodatkowych przywilejów w postaci pakietu zdrowotnego lub karnetu do salonu masażu. Wiele tego typu przybytków oferuje specjalne oferty dla firm Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani takimi usługami, to szukajcie w sieci masaż warszawa.

Na rynku pracy pojawili się ludzie, którzy zawodowo zajmują się wyszukiwaniem dla pracodawcy osób spełniających ich wymogi. Dotyczy to zwłaszcza deficytowych zawodów: różnego rodzaju specjalistów bankowych, marketingowców, programistów itd. Headhunter pracuje w ten sposób, że tworzy sobie bazę danych, w której zawiera profil psychologiczny, charakterologiczny i kompetencje zawodowe osoby, która spełni oczekiwania przyszłego pracodawcy. Następnym krokiem jest wyszukanie spośród kandydatów tego najlepszego. Zdarza się, że w imieniu zleceniodawcy headhunter „podkupuje” pracownika innej firmy oferując mu lepsze warunki finansowe i możliwość lepszego pokierowania swoją karierą zawodową.

Headhunterem  może zostać osoba, która wykazuje się szczególnymi cechami charakteru. Kandydatowi nie stawia się sztywnych wymogów, jednak wskazane jest ukończenie studiów wyższych o kierunku np. zarządzania zasobami ludzkimi, psychologii czy marketingu i zarządzania. Niewątpliwie liczy się przeszłość zawodowa kandydata i jego profil psychologiczny. Musi posiadać tzw. szósty zmysł, łatwość w komunikowaniu się z ludźmi, odznaczać się pomysłowością, analitycznym umysłem i umiejętnością negocjowania. Istotne jest także posiadanie rozległych koneksji i znajomość środowisk z których będzie w przyszłości rekrutował przyszłych pracowników dla swoich zleceniodawców.

Headhunter może pracować w biurach i agencjach trudniących się rekrutacją pracowników, ale najczęściej pracuje na własny rachunek.