Strona główna Tytuł prawny do lokalu a rejestracja podatnika VAT

Tytuł prawny do lokalu a rejestracja podatnika VAT

22.67K views
0
0 Comments

Proszę o pomoc. Zarejestrowałem jednoosobową działalność gospodarczą. Chcę się teraz zarejestrować jako podatnik VAT do Urzędu Skarbowego. Rozumiem, że muszę wypełnić druk VAT-R. I tutaj pojawia się pytanie – czy muszę w Urzędzie Skarbowym legitymować się tytułem prawnym do lokalu, w którym prowadzę działalność gospodarczą? Jestem zameldowany i mieszkam w mieszkaniu rodziców, którzy są zameldowani w tym samym lokalu. Czy muszę zawierać jakąś umowę z własnymi rodzicami? A jeśli tak, to jaką?

Answered question
Add a Comment
0

Tak, urząd skarbowy zażąda przedłożenia tytuł prawnego do lokalu przy rejestracji, a zrobi to w ramach tzw. „czynności sprawdzających”. Naczelnicy urzędów skarbowych dokonują przy rejestracji weryfikacji danych zawartych we wniosku (art. 96 ust. 4 Ustawy o VAT) i urzędnicy urzędów skarbowych właśnie tak tłumaczą żądanie przedstawienia tytułu prawnego do lokalu podanego w zgłoszeniu rejestracyjnym.

Uwaga też na przepisy o swobodzie działalności gospodarczej i zmiany przepisów od 19 maja 2016 r.- tam jest wyraźnie napisane, że przedsiębiorca jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi do CEIDG (art. 16a, 25 i 35 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Nie trzeba go okazywać przy rejestracji w CEIDG, ale na wezwanie ministra gospodarki trzeba się legitymować takim tytułem.

W Twoim przypadku sugeruję zawrzeć z rodzicami umowę bezpłatnego użyczenia lokalu i uzyskanie od nich oświadczenia, że zgadzają się na prowadzenie w ich mieszkaniu działalności gospodarczej.

Dla organów nie ma znaczenia, że mieszkasz z rodzicami, jesteś z nimi zameldowany pod tym samym adresem, chcą mieć na papierze tytuł prawny do lokalu. Generalnie te wymogi mają, zdaniem organów, wynikać z konieczności wyeliminowania „firm-krzaków” i przypadków, że nieuczciwi przedsiębiorcy rejestrowali się pod różnymi adresami (nawet bez wiedzy osób tam zamieszkujących), a nie można było ich nigdy tam zlokalizować, korespondencja była zwracana, pojawiali się wierzyciele, a firma się rozpływała itd.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. Powodzenia!

Answered question
Add a Comment
You are viewing 1 out of 3 answers, click here to view all answers.
Write your answer.