PODZIEL SIĘ

Ciągłe zmagania się z problemami braku funduszy na dalsze działania firmy są dla wielu przedsiębiorców nie lada problemem. Branie kredytów zawsze jest rozwiązaniem, lecz ich spłata jest zwyczajnie nieopłacalna z biznesowego punktu widzenia. Jeśli do naszej firmy potrzeba nowego urządzenia, lepiej wziąć leasing maszyn.

Idea Stojąca Za Leasingiem

Zamiast podpisywać kolejną umowę o kredyt czy też wypożyczać sprzęt u producenta przez lata, firmy często sięgają po leasing maszyn. Jego istotą działania jest dostarczenie wymaganego przedmiotu na użytek działalności gospodarczej. Leasing zawsze jest podpisywany pomiędzy dwiema albo trzema stronami: producentem maszyn, firmą i ewentualnie bankiem leasingowym.

Firma dostaje potrzebne jej do pracy urządzenie, a w zamian za leasing maszyn od banku albo producenta zobowiązuje się do regularnego spłacania rat z wartości maszyny powiększone o odsetki.

Jakie Są Formy Leasingu Maszyn?

Kodeks Cywilny ustala między innymi, jakie formy leasingu maszyn mogą występować w umowie. Są to między innymi:

  • Leasing operacyjny,
  • Leasing finansowy,
  • Leasing zwrotny,
  • Leasing konsumencki (tutaj nie dotyczący firm).

Leasing maszyn operacyjny polega na tym, że faktycznym właścicielem maszyny zostaje firma podpisująca z bankiem umowę. Płaci ona jedynie raty z odsetkami za zakupienie obcym kapitałem urządzenia. Za to nie dostaje żadnej amortyzacji oraz ubezpieczenia.

Leasing finansowy natomiast jest odwrotnością leasingu operacyjnego. To bank jest właścicielem maszyny i odstępuje ją firmie, a w zamian ubezpiecza ją i amortyzuje jej wartość. Pod koniec trwania umowy firma może wykupić leasingowaną maszynę.

Ostatni leasing maszyn do wyboru, czyli zwrotny, w rzeczywistości polega na tym, że to firma przekazuje bankowi swoje urządzenia, a ta w zamian udziela mu pożyczki. Trochę to przypomina zastawianie się w lombardzie, jednak firma może zawsze wykupić ponownie swoją maszynę, jeśli będzie ona potrzebna.

Źródło: Weź w leasing maszyny, zaoszczędź na kredytach – aatom