PODZIEL SIĘ

Problemy związane z odroczonymi płatnościami i nierzetelnymi kontrahentami ma wiele firm. Wpływają negatywnie na płynność finansową i mogą doprowadzić do kolejnych problemów. Skutecznym sposobem na to, aby sobie z nimi poradzić, jest skorzystanie z faktoringu krajowego. Dowiedz się, czym on jest i poznaj najważniejsze zalety tej usługi.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa polegająca na finansowaniu faktur przez wyspecjalizowaną firmę – faktora. Firma wypłaca widniejącą na dokumencie kwotę i przejmuje prawo do wierzytelności, włącznie z obowiązkiem prowadzenia windykacji wobec kontrahenta. W przypadku faktoringu bez regresu nawet jeśli te działania nie przyniosą oczekiwanego efektu, przedsiębiorca nie musi zwracać otrzymanych środków.

Wyróżnia się kilka rodzajów faktoringu, a biorąc pod uwagę formę tej usługi, można go podzielić na:

  • faktoring krajowy,
  • faktoring eksportowy,
  • faktoring importowy.

W przypadku firm prowadzących działalność w Polsce i oferujących towary i usługi kontrahentom, którzy także działają na jej terytorium, stosuje się faktoring krajowy.

Najważniejsze zalety faktoringu

Do najważniejszych zalet faktoringu, które sprawiają, że warto skorzystać z tej usługi, zalicza się przede wszystkim:

  • poprawę płynności finansowej — firma otrzymuje środki, które są zamrożone w niezapłaconych fakturach i może je przeznaczyć na dowolny cel np. rozwój działalności,
  • formalności ograniczone do minimum — faktor potrzebuje jedynie podstawowych dokumentów takich jak m.in. faktura VAT oraz zlecenie transportowe,
  • szybką wypłatę środków — pieniądze otrzymasz na konto swojej firmy nawet tego samego dnia, w którym prześlesz dokumenty,
  • ochronę przed zatorami płatniczymi — nie musisz czekać 90 czy nawet 120 dni na opłacenie wystawionej faktury,
  • ochronę przed nieuczciwymi kontrahentami — faktoring bez regresu pozwala nie martwić się tym, czy faktura zostanie opłacona.

Jedną z największych zalet tej usługi jest także jej dostępność nawet dla firm, które od niedawna działają na rynku. W przeciwieństwie do kredytów bankowych lub innych form finansowania z faktoringu mogą skorzystać także przedsiębiorstwa, które powstały co najmniej miesiąc wcześniej

Usługa ta nie wpływa na zdolność kredytową firmy. Nie jest formą pożyczki.

Faktoring krajowy — korzystne rozwiązanie także dla Twojej firmy 

Faktoring to usługa przeznaczona głównie dla firm działających w branżach, w których są długie terminy płatności, takich jak np. transport drogowy. Jeśli prowadzisz biznes i chcesz zapewnić sobie lepszą płynność finansową oraz ochronić się przed zatorami płatniczymi, skorzystaj z tej usługi, a z pewnością się nie zawiedziesz. 

Dla firm z branży TSL idealnym wyborem jest oferta przygotowana przez Transcash. Obejmuje ona mikrofaktoring oraz faktoring pełny z finansowaniem faktur krajowych i zagranicznych. Limity finansowania są ustalane indywidualnie zależnie od potrzeb i możliwości poszczególnych firm. Zadbaj o prawidłowy przepływ pieniędzy w swojej firmie i skorzystaj z usługi faktoringu.