PODZIEL SIĘ
Numizmatyka - czy może być dobrą formą inwestycji? Sprawdź!
Numizmatyka - czy może być dobrą formą inwestycji? Sprawdź!

Zbieranie monet to jedno z najstarszych hobby, które jest nie tylko przyjemne, ale też stwarza atrakcyjne możliwości inwestycji. Wyjątkowe, często historyczne monety mogą okazać się bardzo cenne. Co ważne, cieszą się one nieustannym zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów, którzy licznie odwiedzają aukcje numizmatyczne w naszym kraju, jak i na świecie. Wiele osób traktuje numizmatykę jako alternatywną formę inwestycji kapitałowych. Czy numizmatyka może być faktycznie opłacalnym pomysłem na inwestycje? Odpowiadamy!

Czym jest numizmatyka?

Numizmatyka to termin określający kolekcjonowanie starych monet oraz pozostałych środków pieniężnych. Dziedzina ta polega na ich zbieraniu, klasyfikowaniu, analizowaniu i datowaniu. Tak emocjonujące hobby może przynieść nam też pewne korzyści finansowe. Zbieranie monet jest też jednym z pomysłów na zabezpieczenie swojego majątku tudzież jego powiększenie. Przy tworzeniu własnej kolekcji warto mieć na uwadze, że obecnie dużą popularnością cieszą się w szczególności srebrne i złote monety kolekcjonerskie.

Dlaczego numizmatyka może być dobrym sposobem na inwestycje?

Kolekcjonowanie starych, nietypowych monet to świetny pomysł na inwestycje. Najczęściej wybierane się zwłaszcza numizmatyki wykonane ze szlachetnych kruszców, które można zakupić np. na https://numimarket.pl/. Ich cena nie podlega inflacji, z tego względu są znakomitym sposobem na zabezpieczenie naszego majątku. Oczywiście, planując ich zakup, należy postawić na zaufane źródło, gdzie będziemy mieć pewność autentyczności zakupionych monet. Inwestycja w numizmatyki to korzystna opcja, zwłaszcza z tego względu, że:

  • numizmatyki zajmują mało miejsca i są wygodne w przechowywaniu (w przeciwieństwie do obrazów i innych dzieł sztuki),
  • monety są też łatwiejsze w konserwacji oraz transporcie,
  • są wykonane z cennego kruszcu o sporej wartości,
  • ich zakup nie wymaga dużego wkładu własnego (inwestowanie można zacząć nawet z niewielkimi oszczędnościami),
  • mniejszy wydatek oznacza także mniejsze ryzyko możliwych strat,
  • można je łatwo nabyć, także przez internet,
  • trudności nie sprawia również ich sprzedaż, na przykład na aukcjach internetowych.

Zdecydowana większość numizmatów obecnych na rynku zwiększa systematycznie swoją wartość. Co oznacza, że taka inwestycja może okazać się bardzo opłacalna.

Dowiedz się, w jakie monety warto inwestować!
Dowiedz się, w jakie monety warto inwestować!

W jakie monety warto inwestować?

Jak już wcześniej wspomniano, najlepiej zainwestować w złote i srebrne egzemplarze. Ponadto dobrą propozycją będą monety o wyjątkowej historii, zarówno te Polskie, jak i z odległych zakątków świata. Warto dodać, że szczególnie cenne monety to także te, które wypuszczone zostały na rynek w limitowanym nakładzie. Wybierając je, możemy mieć pewność, że ich wartość będzie rosła, a my nie stracimy na takiej inwestycji. Decydując się na inwestycje w numizmatyki, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Na ich wartość wpływa przede wszystkim stan zachowania. Najlepiej oczywiście sięgnąć po egzemplarze w bardzo dobrym stanie technicznym, które nie noszą śladów użytkowania. Stan numizmatyków ocenia się, biorąc pod uwagę kilkustopniową skalę. W ocenie uwzględnia się wszelkie otarcia, uszczerbki, rysy i inne ślady użytkowania. Ponadto bardzo istotne są same cechy charakterystyczne. To właśnie od nich zależy także wartość danej monety. Ich wartość na rynku może podnieść między innymi unikalny numer seryjny czy krzywe wybicie.

Jak bezpiecznie kupować stare monety?

Inwestowanie w numizmatyki może być nie tylko pasjonującym zajęciem, ale też sposobem na bezpieczne ulokowanie naszych oszczędności. Warto do takich inwestycji podchodzić jednak z rozwagą i liczyć się z możliwymi stratami. Aby rozpocząć inwestycje, warto posiadać, chociażby podstawową wiedzę. Niezwykle liczy się zwłaszcza umiejętność odróżnienia prawdziwej i cennej monety od taniego falsyfikatu. Chcąc zakupić numizmatyki, trzeba wybrać zaufane i rzetelne miejsca. Najlepiej jeśli będą to profesjonalne domy oraz portale aukcyjne. Tylko wtedy mamy gwarancję właściwej wyceny i autentyczności monet.