PODZIEL SIĘ

Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu mechanicznego, na pewno zdajesz sobie sprawę z konieczności wykupienia ubezpieczenia. Chociaż nie wszystkie rodzaje polis są obowiązkowe, warto rozważyć także zakup AC czy pakietu Assistance. Dowiedz się więcej o różnych rodzajach ubezpieczeń komunikacyjnych — czym kierować się przy ich wyborze?

Ubezpieczenie OC: polisa, którą musisz wykupić

W naszym kraju posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe. Tak zwane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni z jednej strony osobę poszkodowaną podczas zdarzenia komunikacyjnego (np. wypadku lub kolizji), a z drugiej osobę, która to zdarzenie spowodowała. Osoba poszkodowana ma bowiem zapewnioną możliwość otrzymania odszkodowania za poniesioną szkodę, a osoba będąca sprawcą zdarzenia nie musi ponosić nieraz bardzo wysokich kosztów związanych z odszkodowaniem — zostanie ono wypłacone przez ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, że obecnie możesz kupić ubezpieczenie OC online, bez wychodzenia z domu. To proste i szybkie rozwiązanie, a dzięki praktycznym porównywarkom internetowym możesz przed podjęciem decyzji porównać ze sobą oferty różnych firm ubezpieczeniowych.

Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jego zakres jest zawsze taki sam. W tym przypadku warto więc kierować się samą ceną. Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych — możesz skorzystać z praktycznej porównywarki ubezpieczeń online.

Jak wybrać ubezpieczenie komunikacyjne Na to zwróć uwagę2.jpg

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Zastanawiając się nad tym, jaka będzie wysokość Twojej składki OC, zwróć uwagę na aspekty związane z Tobą i Twoim pojazdem. Oprócz kwoty bazowej ważne są bowiem także tzw. zwyżki i zniżki. Zwyżki, przez które cena jest wyższa, związane są np. z młodym wiekiem, niedługim okresem posiadania prawa jazdy czy ze specyficznym przeznaczeniem pojazdu. Obniżające cenę zniżki możesz otrzymać np. za bezszkodową jazdę.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu AC?

AC, czyli tzw. autocasco, jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Ta polisa chroni Twoje mienie w przypadku zaistnienia różnego rodzaju zdarzeń, podczas których poniesiesz szkodę. Zakres AC może być dość zróżnicowany, dlatego zawsze zwróć na niego uwagę. Może obejmować nie tylko naprawę auta po kolizji, ale też np. wypłatę odszkodowania za ukradzione auto czy wsparcie, jeśli pojazd ucierpi z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych bądź klęsk żywiołowych.

Jak wybrać ubezpieczenie komunikacyjne Na to zwróć uwagę3.jpg

Dodatkowe elementy polisy: NNW i Assistance

Warto rozważyć także rozszerzenie swojego pakietu ubezpieczeń o takie opcje jak NNW czy Assistance.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zabezpiecza finansowo Ciebie lub Twoich najbliższych — jeśli np. na skutek wypadku stracisz możliwość wykonywania zawodu, będziesz mógł liczyć na odszkodowanie. Jeśli dojdzie do śmierci osoby ubezpieczonej, jej rodzina będzie zabezpieczona finansowo, co pomoże zapewnić jej bezpieczeństwo.

Pakiet Assistance okazuje się z kolei nieoceniony przy różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeniach na drodze. Po jego wykupieniu możesz otrzymać szybkie wsparcie w razie awarii samochodu, łącznie z holowaniem czy wypożyczeniem auta zastępczego.