PODZIEL SIĘ

Decydując się na zbycie mieszkania, warto przygotować się na koszty, które czekają nas po sfinalizowaniu transakcji kupna-sprzedaży. Część z nich jest nieunikniona, podczas gdy przed innymi możemy się zabezpieczyć. Na co powinien zwrócić uwagę sprzedający, a na co osoba, która decyduje się na kupno mieszkania? Jak korzystnie sprzedać i jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Zapraszamy do lektury!

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania lub przy jego sprzedaży?

Proces, jakim jest transakcja kupno-sprzedaż, może przebiegać sprawnie, bezstresowo i z korzyścią dla obydwu stron. Wystarczy aby, zarówno kupujący, jak i sprzedający, wiedzieli, na jakie pułapki finansowe mogą się natknąć oraz jak ich uniknąć. Przygotowując się na sprzedaż lub kupno mieszkania, należy starannie cały proces zaplanować i zadbać o dopełnienie wszystkich formalności.

Sprzedaż mieszkania, a podatek dochodowy

Obowiązek opłaty podatku dochodowego powstaje, gdy sprzedaż mieszkania (nienastępująca w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej) ma miejsce w ciągu 5 lat od jego zakupienia. Okres ten naliczany jest od ostatniego dnia roku, w którym nastąpiło kupno mieszkania. Oznacza to, że mieszkanie zakupione w 2017 roku będzie objęte obowiązkiem podatkowym, jeżeli jego sprzedaż nastąpi przed końcem roku 2022. Uwaga! Konieczność uiszczenia podatku dochodowego dotyczy również nieruchomości, które zostały przekazane w formie spadku lub darowizny – w tym wypadku 5 lat naliczane jest od momentu wejścia w posiadanie mieszkania.

Wysokość podatku dochodowego wynosi 19% wartości nieruchomości.

Podatek dochodowy można obniżyć, a nawet uniknąć jego uiszczenia, jeżeli dochód ze sprzedaży nieruchomości w ciągu 2 lat przeznaczony zostanie na własne cele mieszkaniowe – remont lub kupno mieszkania.

Kupno-sprzedaż mieszkania a media

Po zawarciu umowy sprzedaży, koniecznie należy rozwiązać (lub przenieść na nowy adres) umowy z dostawcami mediów – prądu, gazu, wody, ogrzewania, telewizji, telefonu stacjonarnego czy internetu. W dniu przekazania lokalu nowemu właścicielowi niezbędne będzie zaś sporządzenie protokołu, w którym zawarty zostanie aktualny stan liczników. W ten sposób sprzedający może uchronić się przed opłacaniem rachunków nowego właściciela mieszkania.

Uregulowania będą wymagały także formalności z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji – konieczna będzie zmiana danych, na jakie zarejestrowane zostały odbiorniki w danym mieszkaniu.

Zadatek, czyli jak bezpiecznie kupić mieszkanie

Kupno mieszkania na kredyt związane jest zwykle z koniecznością podpisania umowy przedwstępnej oraz wniesieniem zaliczki lub zadatku na poczet mieszkania. Odpowiednia forma zabezpieczenia finansowego wymaga szczególnego przemyślenia przez obydwie strony transakcji, gdyż niedopełnienie postanowień umowy przedwstępnej, może pociągać za sobą duże koszty.

Zaliczka jest kwotą, która w sytuacji, gdy nie dojdzie do zawarcia transakcji, zostaje zwrócona kupującemu. Kwota zadatku, jeżeli do transakcji nie dojdzie z winy sprzedającego, jest zaś zwracana kupującemu w podwójnej wysokości. Jeżeli mieszkanie nie zostanie sprzedane z winy kupującego – całą kwotę zadatku zatrzymuje sprzedający.

Sprzedaż/zakup mieszkania – koszty

Analiza wszystkich kosztów jest elementem niezbędnym podczas planowania sprzedaży lub kupna mieszkania. Na jakie wydatki, oprócz powyższych, warto się przygotować? Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, jakie opłaty będziesz ponosić jako jego właściciel”.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!