PODZIEL SIĘ

Świece japońskie

Świece japońskie to jedna z technik analizy wykresów cen. Należy niewatpliwie do analizy technicznej spółek giełdowych. Jak sama nazwa wskazuje została wynaleziona w Japonii, w średniowieczu i na początku stosowano ją do analizy handlu ryżem.

W świece zachodnim spopularyzowała się stosunkowo niedawno, bo w latach 90-tych XX wieku. Bardzo szybko zdobyła dużą popularność wśród analityków finansowych na wszystkich rynkach. Używają ją spekulujący na giełdzie, na foreksie, na rynkach towarowych. Jest uniwersalna,  jak cała analiza techniczna. Aby zbudować i narysować pojednynczą świecę potrzebne są cztery elementy:  cena otwarcia z badanego okresu, cena zamknięcia z badanego okresu, najniższa cena z badanego okresu, najwyższa cena z badanego okresu.

Korpus świecy określają cena otwarcia i cena zamknięcia, a knoty dolny i górny (minimalna i maksymalna cena z badanego okresu czasu.  Jeśli w czasie analizowanego okresu cena wzrosła, korpus ma kolor biały z ceną otwarcia u dołu i zamknięcia u góry. W przeciwnym wypadku korpus jest czarny z ceną otwarcia u góry i zamknięcia u dołu. W szczególnych przypadkach świeca może nie posiadać korpusu, knotów (cieni) lub składać się wyłącznie z poziomej kreski. Świece japońskie można stosować do dowolnych odcinków czasu – może to być 5 minut, godzina, dzień, miesiąc lub rok.

Jak zwykle w analizie technicznej, pojedyncze świece często tworzą bardziej złożone formacje, niektóre o bardzo obrazowych nazwach: spadająca gwiazda, młot, wisielec, doji, szpulka, objecia hossy, objęcia bessy, harami… Z japońskimi technikami analizowania  wiążą się również wykresy renko i kagi. Dzisiaj nie musimy rysować świec sami na papierze milimetrowym, jak w dawnych czasach.

Każdy program analizy technicznej wykreśli nam wykres świecowy. Do nas należy tylko właściwa interpretacja i wyciągnięcie wniosków. Świece  japońskie w książce, to przede wszystkim „Świece i inne techniki analizowania wykresów” Steva Nisona. Popularna jest też inna pozycja „Wykresy świecowe” Gregorego Morrisa.  Jeden z rozdziałów „Analiza techniczna rynków finansowych” jest również poświęcony świecom.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: makler_opole

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl