PODZIEL SIĘ

Korzystanie z usług bankowych jest w dzisiejszych czasach czymś naturalnym. Coraz więcej firm wymaga np. aby pracownicy posiadali indywidualne konta bankowe, na które przelewane jest wynagrodzenie. Do obsługi wszystkich operacji finansowych wykonywanych przez banki zatrudniani są odpowiednio wykwalifikowani pracownicy.

Katalog usług można podzielić na dwa sektory. Usługi dla klientów indywidualnych takich jak: konta oszczędnościowe, lokaty i kredyty oraz usługi dla firm, gdzie oprócz prowadzenia kont bankowych czy przydzielania firmom linii kredytowych, przedsiębiorcy mogą skorzystać z takich instrumentów jak leasing czy faktoring. Prowadzenie własnej firmy np. produkującej dachy z płyty warstwowej często wymaga dużych nakładów finansowych i w tej sytuacji banki okazują się najpewniejszym partnerem.

Bankowiec jest pracownikiem banku i zajmuje się operacjami finansowymi. Wykonuje czynności związane z prowadzeniem i obsługą rachunków bankowych osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Jego praca ma na celu pozyskiwanie środków pieniężnych w złotych i w walutach obcych oraz opracowywanie projektów nowych usług bankowych i zasad prowadzenia rachunków w ten sposób, aby zaspokoić interes banku, jednocześnie wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów.

W zależności od stopnia specjalizacji i jego stanowiska służbowego w banku, może wykonywać różnorakie czynności bankowe. Zakres jego obowiązków zależy od wewnętrznych zasad i przepisów danego banku. Współcześnie pracownik sektora finansowego ma do swojej dyspozycji wiele instrumentów do operowania pieniądzem elektronicznym: od standardowych usług bankowych (konta, kredyty), inwestowanie pieniędzy banku (w fundusze, ubezpieczenia i na giełdzie) po obmyślanie nowych usług finansowych dla osób prywatnych i firm. Niezależnie od stanowiska pracy, zobligowany jest do udzielania klientom wszelkich niezbędnych informacji oraz sumiennej i rzetelnej obsługi.

Bankowiec wykonuje zadania szczegółowe związane z: prowadzeniem rachunków bankowych, walutowych, prowadzeniem obsługi kart płatniczych, obróbką dokumentów finansowych istniejących w obrocie krajowym i zagranicznym, wydawaniem wyciągów, druków i zaświadczeń o prowadzonych rachunkach, realizacją operacji gotówkowych i bezgotówkowych (przelewy, wpłaty, wypłaty) i przyjmuje inne zlecenia i dyspozycje.

Miejscem pracy bankowca jest biuro, a narzędziem pracy komputer. Ma normowany czas pracy i wynosi on osiem godzin dziennie.

Przed bankowcem poprzeczka zawieszona jest wysoko. Musi być spostrzegawczy, sumienny, precyzyjny, obiektywny, ostrożny i kreatywny. Musi odznaczać się analitycznym i logicznym myśleniem. Niezbędne są umiejętności informatyczne i znajomość języka obcego.