PODZIEL SIĘ

Biuro rachunkowe to miejsce, w którym może być prowadzona księgowość naszej firmy. Warto współpracować z biurem rachunkowym, aby jednak mówić o udanej współpracy, trzeba wybrać biuro, które spełnia nasze oczekiwania i warte jest tego, by z nim współpracować. Czym kierować się przy wyborze biura?

Długofalowa współpraca.

Pierwszym kryterium wyboru biura powinna być możliwość wieloletniej wspłóracy. To bardzo istotne z punktu widzenia nas jako podatników. Musimy wiedzieć, że zgodnie z przepisami prawa, za błędy w dokumentacji księgowej odpowiada podatnik, a nie biuro, a po kilku latach istnienia firmy wzrasta ryzyko kontroli ze strony urzędu skarbowego i innych instytucji. Długofalowa współpraca biurem, w przypadku kontroli ma bardzo ważną zaletę – pracownicy biura mogą wyjaśniać kwestie związane z księgowością firmy, ponieważ sami się nią zajmowali. W przypadku krótkotrwałej współpracy oczywiście tak nie będzie, wyjaśnienie błędów w dokumentacji księgowej firmy, może więc być dużo trudniejsze.

Doradca księgowy, biegły rewident, doradca podatkowy – czy w wybieranym biurze znajdziemy takich specjalistów?

Prowadzenie usług księgowych w Polsce nie podlega jakimś bardzo skomplikowanym regulacjom, mimo tego warto wymagać, by w biurze rachunkowym, które chcemy wybrać, pracował licencjonowany doradca podatkowy, biegły rewident, lub doradca księgowy. Osoby, które zdobyły takie uprawnienia, mają dużą wiedzę księgową, szkolą się na szkoleniach, są na bieżąco z przepisami prawa podatkowego. Z punktu widzenia klienta, taka osoba pracująca w biurze, jest dowodem profesjonalizmu samego biura. Można mieć pewność, że dzięki takiej osobie dokumentacja naszej firmy będzie prowadzona o wiele lepiej, niż byłaby prowadzona przez osobę, która owszem, zna się na prawie księgowym, ale nigdy nie zdobyła takich kwalifikacji.

Ubezpieczenie.

Jak już wiadomo, za błędy w prowadzonej przez biuro rachunkowe dokumentacji księgowej naszej firmy, zawsze odpowiada podatnik. Owszem, specjaliści z biura rachunkowego prowadzą księgowość firmy, nie oznacza to jednak, że wchodzą w miejsce nas jako podatników. Zgodnie z przepisami, urząd skarbowy czy inna instytucja, za błędy w dokumentacji księgowej firmy, nawet wtedy, gdy jest prowadzona przez biuro rachunkowe, ukarać może nas. My zaś możemy domagać się od biura odszkodowania. Właśnie z uwagi na takie sytuacje, każde biuro rachunkowe musi podsiać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Warto sprawdzić, czy w danym biurze rzeczywiście taka polisa się znajduje i upewnić do kiedy jest ważna. Jeśli biuro rachunkowe nie posiada ubezpieczenia, po prostu należy zrezygnować z jego usług lub nie podejmować współpracy.

Cennik.

Koszt prowadzenia dokumentacji księgowej ma bardzo wielkie znaczenie. Warto sprawdzać cennik w skali rocznej. Wiele biur rachunkowych, by przyciągnąć klienta, oferuje niskie miesięczne koszty prowadzenia księgowości, jednak za ważne, obowiązkowe i rzadkie czynności księgowe, każe dodatków zapłacić. Przykładem są tu choćby rozliczenia roczne. Sprawdzając cennik, upewnijmy się, czy koszt prowadzenia dokumentacji księgowej jest całkowity, czy pobierane są opłaty dodatkowe oraz upewnić się w jakich sytuacjach koszt prowadzenia naszej dokumentacji księgowej może wzrosnąć.

Zatrudnienie w biurze.

Wśród klientów korzystających z usług biur rachunkowych pokutują dwie opinie. Jedni kleci twierdza, że najlepsze jest duże biuro rachunkowe, inni zaś, że mniejsze jest lepszym rozwiązaniem. Idealny jest złoty środek, warto zdecydować się na wybór średniego. Zbyt duże biuro rachunkowe, to mnóstwo klientów, czasami chaos – w takim miejscu nasze sprawy będą tylko jednym z wielu. Małe biuro rachunkowe ma również swoje wady. W chwilach dużej ilości pracy, pracownicy biura mogą nieterminowo realizować swoje zadania. Z jednej strony trudno się dziwić. Ogrom spraw i mało pracowników musi powodować takie sytuacje, z drugiej strony jednak to niebezpieczne. Dlatego warto współpracować z biurami średniej wielkości. Biurami, w których nasze sprawy będą załatwiane szybko, my zaś kojarzeni. Biurami, w których będziemy klientami, rozpoznawalnymi, nie zaś jednymi z wielu.

Kontakt z biurem rachunkowym.

Niezwykle istotnym kryterium wyboru biura, jest dogodna możliwość kontaktu. Komunikacja telefoniczna czy emaliowa ma bardzo wielkie znaczenie, jednak wskazane jest też, by z wybieranym biurem rachunkowym istniała dogodna możliwość kontaktu osobistego. Idealne, jeśli pracownik biura może odbierać dokumenty firmowe bezpośrednio z naszej firmy, w wielu biurach rachunkowych istnieje takie udogodnienie. Jeśli w wybieranym przez nas biurze rachunkowym nie ma takiej opcji, nie warto z niego rezygnować. Jeśli biuro rachunkowe zlokalizowane jest blisko naszego miejsca pracy czy zamieszkania, sami możemy tam dotrzeć. Z tego powodu, warto wybierać biura rachunkowe położone w miarę blisko, nie zaś biura, do których siedzib trzeba jechać wiele kilometrów poświęcając czas i pieniądze.

Odwiedziny w biurze i umowa.

Przed wybraniem biura rachunkowego, warto odwiedzić to miejsce. Spojrzeć, jak przechowywane są dokumenty firm, jak zorganizowana jest praca biura rachunkowego. Przed wybraniem biura, oczywiście warto zapoznać się z umową o współpracę. Jeśli w zapisach umowy nie ma nic niepokojącego, a inne kryteria wyboru biura, dane biuro spełnia, śmiało możemy podejmować z nim współpracę. Z pewnością będzie udana.

Partnerem wpisu jest firma MBM Office