PODZIEL SIĘ

Globalizacja finansów międzynarodowych sprawiła, że obecnie mamy wiele różnych możliwości inwestowania zgromadzonego kapitału. Konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje, waluty, ropa naftowa czy też złoto to najpopularniejsze, a zarazem najbardziej standardowe produkty finansowe. Jednak coraz więcej osób pragnących pomnożyć swój kapitał wybiera inwestycje alternatywne.

Zyskowny alkohol

Jedną z nich jest inwestowanie w wino. Każdy koneser tego trunku powie, że im jest on starszy, tym lepszy, co przekłada się na jego wyższą cenę. To właśnie upływający czas jest kluczem do sukcesu. Sprawia bowiem, że jakość i smak wina stają się coraz lepsze, przez co jego wartość rynkowa wzrasta.

Jest to inwestycja wyjątkowa. Pozwala bowiem osiągnąć wysoką stopę zwrotu, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka. Wysoki zysk, bezpieczeństwo oraz pewność to te cechy, które określają inwestycję w wino, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, iż katalog trunków jest zamknięty – są to tylko najbardziej cenione wina z Bordeaux.

Każdego roku w winnicach w tym regionie produkuje się pewną ograniczoną ilość butelek. Wraz z wypiciem chociażby jednej podaż danego rocznika maleje, a popyt wzrasta, co przekłada się na wyższą wartość.

Zapotrzebowanie na wykwintne wina to także wynik rozwijającej się w Chinach mody na picie tego trunku. Bogacenie się społeczeństwa chińskiego i rozrost klasy średniej sprawia, że coraz chętniej sięgają oni po dobre jakościowo wino, sprawiając tym samym, że jego cena rośnie.

inwestowanie-w-wino

Ponadto analitycy przekonują, iż inwestycja w wino nie jest skorelowana z bessami na giełdzie. Pamiętać musimy jednak, że niesie ona za sobą pewne ryzyko, dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie inwestowania w jakikolwiek alternatywny produkt finansowy, warto skorzystać z pomocy firm świadczących doradztwo inwestycyjne w tym zakresie. Tylko profesjonalna analiza pozwoli nam uniknąć strat. Oczywiście, czasem przydaje się także trochę szczęścia, intuicja bądź, jak kto woli, szósty zmysł do inwestowania.

Na podobnych zasadach można inwestować w whisky. Wraz z upływem czasu wzrastają walory smakowe tego trunku, przez co zyskuje on na wartości. W odróżnieniu jednak od wina jest to inwestycja bardziej długoterminowa.

Sztuka inwestowania w sztukę

Kolejnym alternatywnym sposobem pomnażania zgromadzonego kapitału jest inwestowanie w dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie. Posiadają one swoją indywidualną wartość, chroniącą je przed inflacją. Z tego względu zakup obrazów stanowi jedną z najlepszych inwestycji w okresie kryzysu.

inwestowanie-w-obrazy

Niepewność na rynkach finansowych, która utrzymuje się od 2007 roku sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję tego typu. Kojarzona jest ona bowiem ze stabilnością. Zakup odpowiedniego dzieła sztuki wymaga konsultacji z ekspertem. Ocenić należy bowiem potencjał inwestycyjny obrazu, który determinuje to, jaki zysk osiągniemy ze sprzedaży dzieła w przyszłości.

Social lending – alternatywa dla alternatywy

Segment pożyczek społecznościowym powstał w Polsce wraz z nadejściem kryzysu finansowego na przełomie 2007 i 2008 roku, kiedy to banki znacząco ograniczyły ilość udzielanych kredytów. Zrodziła się nisza rynkowa, która jednak szybko została zagospodarowana. Social lending stanowi specyficzną branżę, która pozwala na bezpieczne pomnażanie zysku, pod warunkiem, że właściwie ocenimy wiarygodność osoby, której pożyczamy pieniądze.

Podobnie jak w przypadku alkoholi i dzieł sztuki, inwestowanie w pożyczki społecznościowe ma charakter długoterminowy, zaś raz ustalona stopa zwrotu nie zmienia się w trakcie całego okresu pożyczkowego. Główne ryzyko w tym wypadku stanowi niepełne uregulowanie zaciągniętych przez pożyczkobiorcę zobowiązań, co w praktyce oznacza dla nas stratę.