Rachunkowość zarządcza blog (controlling blog)

Spis z natury – inwentaryzacja

Spis z natury to jedna z możliwych metod inwentaryzacji. Proces ten zaczyna się już na etapie planowania, który stanowi dobrze opisane instrukcje inwentaryzacji. Taki etap polega na określeniu zasad uzupełniania kart spisowych, w jaki sposób zaznaczamy dane na danych formularzach itp. Także wyznacza się grupy spisowe oraz komisje nadzorujące wszystko. Dodatkowo określa się dzień, w którym będzie wykonywana inwentaryzacja i czy w tym dniu będzie wykonywana w danym miejscu jakaś praca, czy nie.



Po planowaniu następuje następny krok, czyli spis z natury. Dokładne policzenie faktycznego stanu składników aktywnych i naniesienie danych liczbowych na formularze. Pierwsze liczenie jest pełne, czyli obejmuje wszystkie składniki aktywne w danym miejscu. Potem następuje drugie liczenie tzw. kontrolne, które polega na skontrolowaniu błędów poszczególnych składników aktywnych. Najlepiej, aby liczenie kontrolne nie było wykonywane przez tę samą osobę.

Jeżeli dane miejsce ma w systemie ilości magazynowe, wprowadza się dane z kart i porównuje ilości. Wszystkie rozbieżności w liczbach brakujących lub nadwyżkowych należy wyjaśnić.

Cała inwentaryzacja kończy się końcowym protokołem inwentaryzacji, w którym jest uwzględniona także decyzja o różnicach inwentaryzacji.

Składniki, jakie wchodzą w skład takiego spisu z natury to:

W rzeczowe składnik aktywów obrotowych wchodzą w skład:

W rzeczach inwentaryzacji wartości niematerialnych i prawnych wchodzą w skład:

Nie wchodzą w skład tego jednostki takie jak:

Częstotliwość i terminy, w których powinny być przeprowadzone inwentaryzacji drogą spisu natury.

Inwentaryzacja aktywów powinna się odbyć nie wcześniej niż trzy miesiące przed zakończeniem roku obrotowego ale nie później niż do dnia 15 danego miesiąca roku obrotowego.

Zasada napisana powyżej nie obowiązuje:

Co ile należy inwentaryzacje wykonać:

Kiedy nie trzeba wykonywać inwentaryzacji- jest to tylko możliwe w 3 sytuacjach:

Różnice pomiędzy stanem rzeczywistym a księgami należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych roku obrotowego, na który przypadł.

Kompensaty niedoborów i nadwyżek jest tylko możliwe, wtedy gdy dotyczą one rzeczowych dóbr materialnych. Kompensacie z nadwyżek mogą podlegać tylko niedobory niezawinione, które zostały stwierdzone z jednego i tego samego spisu z natury.

Twórcą artykułu jest SmartMedia.com.pl