PODZIEL SIĘ

Żyjąc w kraju południowo-wschodniej Europy, gdzie tradycyjnie kapitalizm dochodził z pewnym opóźnieniem, a brak zakorzenionej religii protestanckiej sprawił, że etos kupca i bankiera nie był nigdy zbyt silny, łatwo wpaść w pewną pułapkę i uznać banki za organy co najmniej niebezpieczne, choć – niestety – konieczne. Myślenie podobnego rodzaju powinno być jednak reliktem odległej przeszłości.

Banki nie są instytucją charytatywną. Są to spółki, które z założenia mają udzielać kredytów i przynosić odpowiednio wysoki zysk. Dopóki nie zrozumiemy tego prostego schematu, oczekiwania w stosunku do banków będą nazbyt wysokie, a niektórzy nadal będą się dziwić, że pożyczone pieniądze muszą oddawać i to z procentem.

Nie tylko kredyty

Z drugiej strony jednak intensywny rozwój tego sektora gospodarki oraz obecna na rynku konkurencja między bankami sprawia, że klient, mimo wszystko, zyskuje. Bank musi czerpać środki, aby je następnie móc pożyczać klientom. Dzięki temu instytucje finansowe przestały być tylko miejscem zaciągania kredytów, stając się połączeniem giełdy (gdy ktoś inwestuje w fundusze), generatora oszczędności (gdy decydujemy się na lokatę lub przechowanie środków na koncie oszczędnościowym) i portfela (którym w dużej mierze jest karta płatnicza).

Najlepszy bank to taki, którego wszystkie produkty są na równym poziomie. Dzięki temu nie musimy mieć kilku kont (gdzie indziej oszczędnościowego, gdzie indziej rachunku ROR), lokaty założonej w banku zupełnie „obcym”, czy poczucia zagubienia, co do tego, gdzie mamy iść, chcąc zaciągnąć kredyt.

Jak porównać banki?

Najlepszą opcją prześledzenia ofert poszczególnych banków jest odwiedzenie ich internetowych witryn. Czasem zajmuje to sporo czasu, który jednak warto poświęcić, głównie po to, by ostatecznie, ze szkodą dla siebie, nie udać się do pierwszej lepszej placówki. Czasem o spektrum produktów informują nas bankowe trailery, np. filmik zrealizowany przez Getin Bank (http://www.youtube.com/watch?v=e8Uh6CLornQ).

Przed podjęciem decyzji, że oto zostaję klientem konkretnego banku, warto prześledzić internetowe rankingi i sprawdzić, który bank regularnie w każdym z nich się pojawia (jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, jest to Millenium Bank, BGŻ Optima i Getin Online, w lokatach przodują od dawna: Idea Bank, Getin Bank, BGŻ Optima, Meritum Bank). Co więcej, pamiętać należy również o tym, by na samym rankingu nie poprzestawać i na własną rękę prześledzić dokładnie oferty najbardziej polecanych banków. Ważne jest bowiem, aby decyzja o podjęciu współpracy była nasza i tylko nasza.