PODZIEL SIĘ

Zacznij oszczędzać w 5 krokach!

Oszczędzanie pieniędzy nie zawsze jest proste i przyjemne. Najtrudniejszy jest pierwszy krok w sytuacji, kiedy to już jesteśmy zadłużeni, a nasze wydatki przekraczają uzyskiwane dochody. Wtedy musimy wprowadzić szybki plan awaryjny, który pomoże nam zacząć oszczędzać.

Zrób podsumowanie miesięcznych kosztów

W każdym budżecie domowym znajdują się wydatki niezbędne, ale również istnieje wiele takich, które łatwo możemy zmniejszyć. Przykładowo, jeśli płacimy 100 złotych miesięcznie za telewizję kablową ale oglądamy ją raz w miesiącu, można ten koszt zdecydowanie obciąć. Podobnie jest w przypadku abonamentu telefonicznego czy też na przykład karnetów na siłownię – za które często płacimy, ale rzadko wykorzystujemy.

Wyklucz zbędne wydatki

Warto wykluczyć również zbędne wydatki, które zdecydowanie zwiększają koszty naszego codziennego życia. Zamiast codziennego jedzenia w restauracji możemy zacząć gotować samodzielnie – oszczędności sięgną kilkuset złotych. Zamiast zawsze jeździć do pracy samochodem, czasem wybierzmy komunikację miejską lub rower. Kawa kupowana codziennie na wynos to miesięcznie kilkaset złotych – koszt łatwy do wykluczenia.

Obniż wydatki niezbędne

Niezbędne wydatki, takie jak chociażby żywność, możemy dokonywać w tańszych sklepach lub zdecydować się na zakupy przez internet. Oszczędności mogą wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali miesiąca.

Spłać zobowiązania, zaczynając od najdroższych

Bardzo ważnym elementem jest spłata naszych zobowiązań, począwszy od tych najdroższych. Bank możemy zostawić sobie na koniec, wcześniej spłaćmy zadłużenie w firmach pozabankowych. Później przyjdzie czas na karty kredytowe czy kredyty gotówkowe, które są dość kosztowne.

Oszczędzaj i inwestuj efektywnie!

Po przeprowadzeniu całego procesu związanego z generowaniem nadwyżki w budżecie domowym, będziemy mogli zdecydować się na inwestowanie oszczędności. W zależności od naszej skłonności do ryzyka, wybierać będziemy mogli na przykład lokaty bankowe czy też fundusze inwestycyjne. Ważne, że w końcu oszczędności pojawią się na naszych rachunkach.

http://www.ideabank.pl