PODZIEL SIĘ

Charakterystyka popularnosci lokaty bankowej

Autorem artykułu jest Robert Malanowski

Dlaczego lokata bankowa chociaż oprocentowana w stopniu wręcz śmiesznym, generującym zaledwie minimalną efektywną stopę zwrotu jest w Polsce najpopularniejszym składnikiem portfela inwestycyjnego przeciętnego człowieka? Na to pytanie odpowiemy w artykule, chociaż nie będzie to proste stwierdzenie.

Na początku, trzeba przejść przez charakterystykę historyczną, psychologiczną oraz obecnie też marketingową banków. Ranking lokat wskazuje od lat niezmiennie na jedno. Klienci banków dzielą się na świadomych ekonomicznych zależności oraz kompletnych ignorantów tematu. Dlaczego? Lokata jest zakładana na okres bardzo krótki, a do tego z niskim oprocentowaniem, które nie wyrównuje się nawet z inflacją. Oprocentowanie lokat traktujemy jako realny pewnik, a tak naprawdę jest to nominalna wartość poddawana wielu innym czynnikom.

Lokata miała bardzo wysokie oprocentowanie na przełomie lat transformacji ustrojowej, kiedy pierwsze komercyjne banki wchodziły na grunt krajowy, a bank centralny walczył z niesamowicie wysoką inflacją. Rozbudzenie w ludziach chęci złożenia pieniędzy na wysoko oprocentowane konta lokat nie było trudne. Każdy chciał zarobić chociaż trochę. Porównanie lokat było utrudnione, ponieważ nie istniała liczna konkurencja między instytucjami finansowymi. 

W końcu klienci przyzwyczaili się do takiego stanu rzeczy, a zarobione środki od razu szły na lokaty bankowe. Ich popularność utrzymuje się na stałym poziomie. Nawet osoby, które inwestują na giełdzie lub obracają walutami mają do lokaty bankowej sentyment, ponieważ na razie jest to jedyny instrument pozwalający generować zysk z utrzymaniem wysokiego stopnia płynności. Po zmianach wprowadzonych odnośnie podatków od zysków kapitałowych trochę się w Polsce zmieniło. Najlepsza lokata nie jest już specjalnie atrakcyjna bez dziennego naliczana odsetek. To była ogromna przewaga tego produktu. Teraz zatem następuje korygowanie popytu. Większość społeczeństwa nie ma też zbytniego wyboru. Trzeba korzystać z lokaty, jeżeli nie ma alternatyw.

Ekonomia to w życiu człowieka nowoczesnego podstawa, ponieważ na jej fundamencie da się zarabiać samym pieniądzem. Lokata uznawana jest za pierwszy stopień rozwoju w tym segmencie. Niestety mnóstwo osób nie przechodzi dalej uznając, że lokaty bankowe wystarczą im w zupełności do zapewniania sobie solidnego przychodu. Nie jest to jednak prawda, ponieważ na rynku finansowym istnieje wiele ciekawych instrumentów oferujących ekstremalne wręcz możliwości zarobkowania pod warunkiem pełnego zaangażowania w proces edukacji. Lokata to wyjście najprostsze, pozbawione wartości analitycznych, samo rozwojowych. O tym samym powie ci nawet najlepszy ranking lokat.

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl