PODZIEL SIĘ

Biznesplan to podstawa. Po pierwsze i najważniejsze – myśl. Nie rzucaj się na głęboką wodę z pierwszym lepszym pomysłem, bo to się nie uda. Zmarnujesz cenny czas, a może i pieniądze. Nie warto. Sporządź biznesplan i osiągnij wymarzony sukces.

Pomysł Na Działalność Gospodarczą

Chcesz czy nie, pomysł musi być. I to dobry. Najlepszy jeśli chcesz żeby przedsięwzięcie było sukcesem. Na początku zastanów się nad takimi aspektami jak:

 • co sprawia ci przyjemność i może przynieść zyski,
 • czego ludzie potrzebują – czy jest jakaś luka na rynku do wypełnienia,
 • czy masz lub skąd możesz pozyskać środki na realizację celu,
 • czy jest oprogramowanie dla firm, które pomoże ci sporządzić konkretny plan działania?

Działanie I – Analiza Rynku

Bardzo ważne jest żebyś sprawdził rynek, na którym chcesz działać. Musisz dokonać dokładnej analizy pod kątem:

 • zapotrzebowania na twój produkt – nie może być tak, że zakładasz działalność, która przyniesie ci straty ze względu na brak popytu,
 • konkurencji – czy jest obecna, jaki ma zasięg działania i jakie oferuje produkty,
 • kosztów – oszacuj ile będzie cię kosztować rozpoczęcie działalności, jakie oprogramowanie dla firmy wybrać, czy zlecasz księgowość firmie zewnętrznej czy może wystarczy ci program do fakturowania i samodzielnie będziesz zarządzać finansami.

Działanie II – Formułowanie Projektu

Musisz wiedzieć co chcesz robić i jakie kolejno kroki będziesz podejmować. Nie działaj chaotycznie. T tak jakbyś sam sobie rzucał kłody pod nogi.

Kolejno opisz założenia projektu i wszystkie możliwe warianty (później będziesz liczyć opłacalność każdego z nich).

W biznesplanie musisz omówić założenia dotyczące:

 • wielkości planowanej produkcji i sprzedaży,
 • koszty prowadzenia działalności (koszty wynajmu lokalu, sprzętu, zatrudnienia pracowników),
 • planu rozwoju na najbliższe lata – biznesplan jest planem strategicznym, który ma opisać długoterminowe cele,
 • ryzyka związanego z prowadzeniem danej działalności – jakie są szanse i zagrożenia dla twojego projektu.

Jeśli czujesz się niepewnie, skorzystaj z publikacji naukowych. Możesz tam znaleźć wiele praktycznych wskazówek – a nawet przykładowy model biznesplanu. Niektóre książki mają charakter poradników i są przyjemne w lekturze, jeszcze inne porady możesz znaleźć na stronach internetowych. Jeśli czujesz się całkiem zielony, możesz wziąć udział w organizowanych szkoleniach.

Działanie III – Praktyczne Liczenie

Koszty się same nie policzą. Masz dwie opcje: możesz zlecić analizę i stworzenie biznesplanu firmie zewnętrznej lub zrobić to sam. Proponuję drugi wariant. Bądź kowalem własnego losu. Dasz radę. Zrób analizę otoczenia – wystarczy rzetelna ankieta. Jeśli pomysł jest strzałem w dziesiątkę, musisz przejść do liczenia konkretów.

Po pierwsze, policz przepływy pieniężne (CF) – ile będziesz wydawał i jakie planujesz przychody.

Po drugie, policz NPV (netto present value) – wartość bieżąca inwestycji – zdyskontowane przepływy pieniężne. Ważne, jeśli masz do wyboru różne projekty, wybierz ten o wyższym NPV.

Po trzecie, policz IRR (internal rate of return) – wewnętrzna stopa zwrotu – najtrudniej policzyć, a interpretacja mówi o tempie pomnażania kapitału przez dany projekt.

Działanie IV – Pozyskanie Środków

Nie zniechęcaj się faktem, że na twoim koncie nie ma milionów. Pieniądze zawsze można jakoś zorganizować. Dla wchodzącego na rynek przedsiębiorcy jest kilka możliwości.

 • Zainteresuj się programem inkubatory przedsiębiorczości lub startup. Są to programy wspierające młodych przedsiębiorców. Zaproponuj swój projekt. Może się udać.
 • Sprawdź czy nie ma odpowiedniej dla ciebie dotacji unijnej.
 • Sprawdź i porównaj oferty kredytowe w bankach.

Ważne jest, żebyś nie wydawał pieniędzy na byle co. Z dobrym biznesplanem będziesz wiedzieć na co, ile ci potrzeba. Trzymaj się tego!

Działanie V – Papiery, Wnioski, Firma Czas Start

Zakładając, że podejdziesz do tematu poważnie i przygotujesz biznesplan – najlepiej jak tylko potrafisz, przed tobą już tylko wypełnianie i składanie odpowiednich wniosków.

Rozpoczynając działalność prawdopodobnie nie będziesz się zastanawiał nad wieloma szczegółami. Nie będziesz wybierał programu do fakturowania i dokładnie planował wystroju biura. Nie będziesz, ale może warto poświęcić trochę więcej czasu na rzetelne sporządzenie biznesplanu i dokładnie rozplanowanie wydatków. Od tak, żeby potem było lepiej.

jak stworzyć skuteczny biznesplan według zespołu oprogramowania dla firm Intea

Źródło: Jak stworzyć skuteczny biznesplan – outcom