PODZIEL SIĘ

Lokata o stalym czy zmiennym oprocentowaniu?

Autorem artykułu jest Arek Czapla

Wybór lokaty o stałym oprocentowaniu, da nam pewność, że przez okres lokaty będziemy otrzymywać stałe odsetki (oczywiście na koniec trwania okresu lokaty). Odsetki nie będą się jednak zmieniać w zależności od tego co się dzieje na rynku.

Jeżeli chodzi o lokaty o zmiennym oprocentowaniu, to po prostu zmieniają one swoje oprocentowanie (zwykle co miesiąc).

Jeśli więc oprocentowanie lokat bankowych na rynku spada, to oprocentowanie, które otrzymujemy na takiej lokacie, również będzie spadać.

Jaką lokatę bankową wybrać?

Gdy przewidujemy, że w najbliższych miesiącach rynkowe stopy procentowe lub oprocentowanie lokat będzie spadać, to lepszym rozwiązaniem będzie lokata o stałym oprocentowaniu. Pozwoli nam to nam jakby zarezerwować sobie, to dobre oprocentowanie na kilka miesięcy w przód.

Gdy natomiast założymy sobie (lub warunki rynkowe to pokazują), że oprocentowanie lub rynkowe stopy procentowe będą rosnąć, to warto założyć lokatę o zmiennym oprocentowaniu.

Będziemy wtedy co miesiąc otrzymywać inne (wyższe) odsetki.

Tak więc na lokaty bankowe o stałym oprocentowaniu decydujemy się, gdy stopy procentowe będą spadać, a gdy zakładamy, że będą rosły to wybieramy lokaty o zmiennym oprocentowaniu.

Zalety lokaty bankowej

Są to:

całkowite bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy;

przy lokacie o stałym oprocentowaniu, znajomość zysku w momencie jej zakładania.Obecnie niektóre banki oferują możliwość wypłaty odsetek już w dniu założenia lokaty. Klient banku ma do wyboru lokaty bankowe 1-,3,6-12 miesięczne.

Jeżeli zdecydujesz się ulokować swoje oszczędności na lokacie bankowej, to  musisz liczyć się z tym, że Twoje pieniądze będą na ten czas zamrożone. Tak więc, jeżeli jesteś osobą, która ma skłonności do wydawania pieniędzy, to lokata bankowa jest dla Ciebie doskonałym wyborem, ponieważ ochroni Twoje pieniądze lepiej niż konto, z którego możesz łatwiej wypłacać pieniądze.

Lepszym rozwiązaniem jest wybranie lokaty długoterminowej, ponieważ zwykle zapewnia wyższy zysk. Warto także zwrócić uwagę na oprocentowanie, czy jest stałe czy zmienne. Lokata bankowa o stałym oprocentowaniu, gwarantuje Ci odsetki w danej wysokości bez względu na sytuacje na rynku. Jeżeli wybierzesz lokatę o oprocentowaniu zmiennym, to oprocentowanie w różnych okresach (np. co miesiąc) może się zmieniać. Oprocentowanie stałe daje poczucie, że pieniądze są bezpieczne.

Konto i lokaty bankowe – Najlepsze konta i lokaty bankowe

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl