PODZIEL SIĘ

Najpopularniejsze w Polsce produkty bankowe, zaraz po osobistych kontach bankowych, czyli karty płatnicze znajdują się praktycznie we wszystkich portfelach Polaków i to często w liczbie większej niż jedna sztuka. Wbrew pozorom jednak, wciąż wiemy o nich bardzo niewiele i spora część istotnych informacji pozostaje nam nieznana. Warto jest się trochę przyjrzeć choćby temu, jakie są najpopularniejsze produkty bankowe w tym temacie.

Każdy z nas jest przede wszystkim posiadaczem karty debetowe. Karty debetowe to produkty bankowe służące tylko i wyłącznie jako łatwiejszy dostęp do naszego rachunku bankowego. Konto bankowe może być po prostu w łatwiejszy sposób obsługiwane za pomocą takiej karty dzięki de facto przelewom, które za jej pomocą wykonuje się. Przelew może mieć postać przelania środków na konto dowolnego sprzedawcy, który posiada terminal kart płatniczych lub może to być przelew gotówki do naszej ręki. Trzeba pamiętać, że nasze konto bankowe jest tutaj punktem odniesienia i to dopiero po pobraniu pieniędzy z niego transakcja jest zakończona. Dlatego też karta debetowa nie nadaje się do zakupów w Internecie.

Karty kredytowe to produkty bankowe tak na prawdę podobne do kart debetowych tylko z wyglądu. Są one powiązane nie z kontem bankowym, ale z naszą osobą. W praktyce trzeba mieć w danym banku konto bankowe by zgodził się on na wystawienie nam karty kredytowej, chociaż w teorii takiej konieczności nie ma. Karta kredytowa to po prostu linia kredytowa, której dostarcza nam bank. Jest ona wygodna głównie dla osób, które pieniądze od nas otrzymują ponieważ dokonują one wtedy transakcji nie z nami, ale z bankiem i to właśnie bank odpowiada za przekazanie środków. Jeśli tylko transakcja zostanie zaakceptowana przez system bankowy, odbiorca ma pewność otrzymania pieniędzy.

Niedawno zaczęły się na naszym rynku pojawiać nowe produkty bankowe w postaci kart zbliżeniowych. Jest to rozszerzenie oferty dotychczasowych kart kredytowych i debetowych o nową funkcję. Polega ona na zbliżeniu odpowiednio przygotowanej karty do terminala płatniczego, na którym następuje potem automatyczna transakcja bez konieczności potwierdzania jej numerem albo podpisem. Bardzo przyspiesza to zakupy i umożliwia na przykład niemal natychmiastowy zakup biletów komunikacji miejskiej czy usług w wesołym miasteczku, ale jest limitowane tylko do bardzo niskich kwot ze względu na oczywiste problemy z bezpieczeństwem. Nie da się bowiem w żaden sposób zweryfikować tego, do kogo karta właściwie należy i czy ma ta osoba prawo posługiwania się danym instrumentem płatniczym bez całkowitego zapomnienia o najważniejszym elemencie związanym z takimi kartami – prędkością wykonywania transakcji.

Na koniec warto podkreślić, że produkty bankowe takie jak karty płatnicze nie są wcale darmowe. Przy ich wyborze powinniśmy nie tylko zastanawiać się nad ich funkcjonalnością, ale także zwracać uwagę na ceny, ponieważ potrafią one bardzo skutecznie znieść wszystkie korzyści płynące z dodatkowej funkcjonalności.

Źródło: Charakterystyka kart płatniczych – abtarasew