PODZIEL SIĘ

Nie każda firma może sobie pozwolić na zakupienie maszyn oraz samochodów z własnych środków. Ponieważ koszty częstokrotnie są bardzo duże, a opłacalność takiej inwestycji może nie zwrócić się w przeciągu kilku miesięcy, firma może zdecydować się na zaciągnięcie kredytu albo leasing. To drugie rozwiązanie jest nawet lepsze z prawnego punktu widzenia. Dlaczego? O tym za chwilę.

Na Czym Polega Leasing?

W telegraficznym skrócie: opcja leasingu jest to umowa cywilnoprawna pomiędzy dwoma albo trzem zainteresowanymi stronami na podstawie której leasingodawca zakupuje rzecz, która zostanie przekazana leasingobiorcy. Może to być na przykład samochód albo ciężarówka, ale także maszyny do pracy albo nawet nieruchomość.

Dlaczego strony umowy mogą być dwie albo trzy? Pierwszy przypadek to sytuacja, kiedy to umowa leasingowa jest zawierana pomiędzy producentem maszyn a firmą proszącą o leasing. Jest to tak zwany leasing bezpośredni, ponieważ nikt pomiędzy dwójką zainteresowanych nie pośredniczy. Zaletą jest dokładne omówienie zapotrzebowania na leasing aut, wadą natomiast problem z poszukiwaniem odpowiedniego partnera oraz dużo papierkowej roboty.

Dlatego powstały firmy leasingowe, które odpowiadają za pośredniczenie i załatwianie większości spraw papierkowych. Są to najczęściej banki albo oddziały firmy produkującej towary leasingowe, jak auta, maszyny przemysłowe czy jachty. To one biorą na siebie całą odpowiedzialność przy przygotowywaniu dokumentacji oraz rozliczeniach.

Kto Może Wziąć Leasing Samochodów I Maszyn?

Do niedawna tylko i wyłącznie dla firm była przygotowana oferta leasingowa, niemniej obecnie z tych usług mogą korzystać także osoby prywatne. Co prawda stanowi to jakieś 2% całości ofert na leasing, niemniej jest taka możliwość.

To głównie firmy są odbiorcami usług leasingowych. Dla nich też są przygotowane specjalne warunki oraz najbogatsza oferta. Ponieważ wiele firm nie stać na zakupienie sprzętu za gotówkę, decydują się na leasing aut, ponieważ dzięki temu są w stanie tanim kosztem uzyskać maszyny potrzebne im do pracy.

Co ciekawe, firmy same mogą dać w leasing swój majątek w zamian za zastrzyk gotówki. Taka forma nazywa się wtedy leasingiem zwrotnym. Sprzęt może być odkupiony potem przez firmę z powrotem, lecz z zapłaceniem odsetek.

Źródło: Na czym polega leasing i do czego można go wykorzystać? – aatom