PODZIEL SIĘ

Jeżeli jesteś osobą, która jest podatnikiem vat ue, musisz przede wszystkim pamiętać o zarejestrowaniu się oraz wiedzieć o tym, że przepisy vatowskie nieco inaczej regulują podatników na potrzeby zachodzącej u nich wymiany wewnątrz wspólnoty.

Idąc dalej każdy podatnik, który zamierza wchodzić w transakcję z innymi członkami Unii Europejskiej, powinien pamiętać o rejestracji związanej z wymianą wewnątrzwspólnotową. Należy dokonać tego przed pierwszą transakcją. Taka rejestracja vat ue jest dokonywana na specjalnym druku do tego przeznaczonym. Dodatkowo obowiązuje także innych podatników, którzy muszą zarejestrować się na podatek vat.

Jeżeli już uzupełnimy potrzebne dokumenty, możemy zgłosić się do naczelnika Urzędu Skarbowego, którego zadaniem jest rejestracja nas jako podatnika vat ue. Dzięki druczkowi mamy potwierdzenie tego, że faktycznie dokonaliśmy rejestracji. W momencie uzyskania potwierdzenia, podmiot musi posługiwać się w czasie transakcji wewnątrzwspólnotowych specjalnym numerem identyfikacyjnym, znajdującym się przy symbolu kraju.

W przypadku, gdy rejestracja VAT UE ma się dokonać w innym państwie, to dany podatnik przewozi towary na obszar danego państwa i jest to realizacja na rzecz:

1. Podatnika podatku, który stanowi wartość dodaną bądź osoby prawnej, która nie jest podatnikiem.
2. Innego podmiotu, który nie jest podatnikiem podatku od tej wartości dodanej.
3. Sprzedaży wysyłkowej na terenie Polski.

Zapoznajmy się zatem z przykładem wyżej opisywanego podatnika. Tak więc weźmy pod uwagę polskiego podatnika, który pragnie dokonać dostawy jakiś elementów przez internet. Jego najważniejsi klienci, to ludzie z Niemiec, natomiast towary mają być wysłane za pomocą poczty. Przez wzgląd na to, że w Niemczech jest ograniczony obrót sprzedaży wysyłkowej, polski podatnik jeżeli zmieści się w tym limicie to może opodatkować przedmiotową sprzedaż w kraju. W takim przypadku podatnik dostosowuje się do stawki, którą narzuca polskie prawo. Jeżeli jednak dana osoba przekroczy ten limit, to musi zarejestrować się w Niemczech i tam rozliczyć daną transakcję na podstawie stawki, którą narzuca tamten kraj. Z tego względu należy pilnować, aby załatwić wszystkie formalności związane z zapłatą podatku i później nie mieć problemów. Warto więc zapoznać się z każdym zagadnieniem, związanym z rejestracją vat eu.

Źródło: Kogo dotyczy rejestracja VAT UE? – Magdaq