PODZIEL SIĘ

Elastyczność w wystawianiu faktur VAT

Swego czasu sporo się mówiło o rosnącej elastyczności w wystawianiu faktur VAT. Miało to związek z wprowadzonymi zmianami w regulacjach prawnych, które umożliwiły przedsiębiorcom wysyłanie kontrahentom faktur drogą elektroniczną.

Kiedy pojawiły się już te udogodnienia – zaczęły powstawać produkty skierowane do przedsiębiorców, które miały ułatwić korzystanie z nowych regulacji. Zasada działania nowych rozwiązań była prosta: chodziło o maksymalne uproszczenie i ułatwienie zarówno wystawiania faktury, jak i jej dostarczania do kontrahenta.

Spora popularnością zaczęła się cieszyć księgowość internetowa, w której faktura VAT jest wystawiana on-line. Daje to przedsiębiorcy niespotykaną dotychczas elastyczność, co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach szybkich zmian.

Przede wszystkim (korzystając z takiego systemu) faktura on-line może być wystawiona w każdym miejscu i o każdej porze dnia (a także nocy). Wystarczy komputer i łącze internetowe (a te można „złapać” w coraz większej ilości publicznych miejsc). Nie jesteśmy już uwiązani do jednego stanowiska komputerowego, na którym zainstalowaliśmy oprogramowanie. Nie musimy nawet mieć przy sobie swojego własnego komputera – połączyć się z odpowiednim serwerem możemy z dowolnego komputera (tak jak z kontem internetowym).

Jeśli zatem prowadzimy negocjacje handlowe – w każdej chwili i w każdym miejscu możemy je sfinalizować i wystawić klientowi fakturę VAT. I wcale nie trzeba mieć przy sobie przenośnej drukarki – przecież wystawioną fakturę możemy wysłać naszemu kontrahentowi wprost na jego skrzynkę e-mailową. Przyznam szczerze, że czekam na odpowiedź ze strony producentów tradycyjnego oprogramowania – czy i oni zdecydują się na zaoferowanie bardziej elastycznych warunków użytkowania?

Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: wisienka

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl