PODZIEL SIĘ
Źródło obrazka: Fotolia.pl

Wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na pomnażanie posiadanych oszczędności. Podczas podejmowania decyzji o wyborze instrumentów inwestycyjnych często kierujemy się bezpieczeństwem ulokowanych środków, a także możliwościami zarobku. Ciekawą propozycją może być fundusz dywidendowy.

Inwestujemy tradycyjnie

 

Duża część Polaków, bo aż 48,5% decyduje się na inwestowanie w nieruchomości. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć fakt, że zakup mieszkania lub domu pozwala osiągnąć większy zysk, niż wpłata oszczędności na lokaty bankowe. Jeśli dodatkowo nieruchomość jest zlokalizowana w atrakcyjnej okolicy, właściciel może ją wynająć, a tym samym uzyskać dodatkowe źródło dochodu. Na drugim miejscu pod względem popularności znalazły się wspomniane już lokaty bankowe, które wybiera 8,7% badanych Polaków. Zainteresowaniem cieszą się także inwestycje długoterminowe oparte na regularnych składkach, a także zakup dzieł sztuki i gra na giełdzie. Fundusze inwestycyjne zajmują dopiero 8 miejsce w tym rankingu, chociaż słyszało o nich wiele osób. Małe zainteresowanie tego typu produktami tłumaczyć można niewiedzą potencjalnych klientów oraz dość powszechnym przekonaniem, że są one dostępne wyłącznie dla doświadczonych inwestorów i wiążą się z wysokim ryzykiem utraty oszczędności. W rzeczywistości jednak charakteryzują się one dużą różnorodnością i pozwalają nawet zarabiać na dywidendach – taką propozycję ma w swojej ofercie BPH TFI.

 

Dywidenda jako sposób na zarabianie

 

Niskie stopy procentowe, jakie utrzymują się już od dłuższego czasu sprawiają, że lokaty bankowe tracą na atrakcyjności, a inwestorzy poszukują innych sposobów, aby pomnożyć zgromadzony dotychczas kapitał. Jedynym z nich są inwestycje długoterminowe w akcje dużych i stabilnych spółek, co pozwala zarabiać na wypłacanych przez nie co roku dywidendach. Wysokość zysków zależna jest w dużej mierze od tego, jakie akcje posiada inwestor. Warto jednak wiedzieć, że w ubiegłym roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych aż 200 spółek wypłaciło dywidendy o średniej stopie 4,33%, co daje wynik lepszy niż w przypadku popularnych lokat bankowych. Jednocześnie zaznaczyć trzeba, że zdarzały się spółki wypłacające dywidendy na poziomie 66% i wyższym, a inwestycje nie muszą wcale ograniczać się wyłącznie do polskich spółek dywidendowych. Oczywiście wysokość zarobku uzależniona jest od tego jak wybrane przedsiębiorstwo sobie radzi i czy należy do branży o rozwojowym potencjale.

 

Fundusz dywidendowy – dlaczego warto?

 

Korzystne inwestowanie w spółki dywidendowe wymaga doświadczenia i pewnej wiedzy w tej dziedzinie. Ich brak nie oznacza jednak, że nie możemy skorzystać z tej możliwości – rozwiązaniem w takiej sytuacji są inwestycyjne fundusze dywidendowe. Klienci Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oferujących tego typu produkty powierzają swoje środki specjalistom, którzy budują portfel inwestycyjny zgodnie z obraną strategią. W ten sposób możemy zarabiać na dywidendach bez konieczności analizowania rynku i nawet mając małe doświadczenie w tej dziedzinie.