PODZIEL SIĘ

Podobnie, jak w przypadku budżetowania, budżet ma wiele definicji. Poniżej znajduje się jedna z nich:

plan działania dla całego przedsiębiorstwa lub dla wydzielonej jego części, wyrażony w sposób wartościowy, ilościowy bądź też wartościowo-ilościowy, dotyczący wyznaczonego okresu czasu, z przypisanymi zakresami odpowiedzialności za osiągnięcie określonych w danym planie celów.

Cytat pochodzi z rozprawy doktorskiej dr inż. Pawła Pawlaka pod tytułem „Hybrydowy model budżetowania operacyjnego w wydawnictwie”

W definicji tej istotne jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na przypisanie zakresu odpowiedzialności za realizację przyjętych celów. Niestety, w wielu przedsiębiorstwach na całym świecie nie zwraca się należytej uwagi na to, by w planach działania uwzględniać kto jest za nie odpowiedzialny. Przypisywanie odpowiedzialności za realizację poszczególnych zadań stanowi fundament  zarządzania projektami (w zasadzie niezależnie od stosowanej metodyki), tymczasem w budżetach dość często się o tym zapomina. Przyjmuje się bowiem, że osobą zobowiązaną do realizacji wytyczonych celów jest kierownik danej jednostki. Tymczasem to poszczególnych celów powinni być przypisani często pracownicy niższego szczebla, którzy wykonują daną pracę. Ułatwia to bowiem analizę i ocenę pracy pracowników, jak również stanowi faktyczną realizację postulatu decentralizacji zarządzania.