PODZIEL SIĘ

Kredyty refinansowe i lombardowe są udzielane na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania. Refinansowy umożliwia wydłużenie okresu spłaty starego kredytu i zmianę obecnych warunków umowy na korzystniejsze, ale może zwiększyć całkowity koszt kredytu. Kredyt lombardowy jest z reguły bardzo szybko przyznawany, ale też wysoko oprocentowany i bardzo ryzykowny.

Na czym polega kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy jest udzielany na uregulowanie innego, wcześniej zaciągniętego zobowiązania. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to zamiana starego kredytu na nowy, w innym banku i na korzystniejszych warunkach.

Co to jest kredyt konsolidacyjny

Pojęcie kredytu konsolidacyjnego jest związane z kredytem refinansowym. Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku innych kredytów i ich łącznej spłacie na nowych, korzystniejszych dla kredytobiorcy warunkach.

Zalety i wady kredytu refinansowego

Zaciągnięcie kredytu refinansowego warto rozważyć w momencie pojawienia się problemów ze spłatą poprzedniego kredytu. Przeniesienie kredytu do innego banku może być też korzystne, jeśli obecne oprocentowanie kredytu jest znacząco niższe od tego, które mamy w swojej umowie. Kredyt refinansowy często daje możliwość wydłużenia okresu spłaty, a co za tym idzie, także obniżenia miesięcznej raty. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozliczeniu koszt wydłużonego kredytu będzie wyższy, ze względu na doliczane z każdą ratą odsetki. Inną wadą kredytu refinansowego są koszty związane ze zmianami w księdze wieczystej, wyceną nieruchomości i ustanowieniem hipoteki. Wszystkie te opłaty leżą po stronie kredytobiorcy, a wynoszą najczęściej 1000-1500 złotych .

Na czym polega kredyt lombardowy

Kredyt lombardowy to rodzaj krótkoterminowego (zazwyczaj od 1 tygodnia do 3 miesięcy) kredytu, w którym pieniądze pożyczane są pod zastaw. W zamian za pożyczone pieniądze, kredytobiorca przekazuje bankowi płynne zabezpieczenie w postaci papierów wartościowych, bezpiecznych instrumentów dłużnych, takich jak obligacje komunalne i listy zastawne, metali szlachetnych,innych kosztownych dóbr ruchomych i nieruchomości. Jeśli klient nie spłaci długu w wyznaczonym umową terminie, bank ma prawo do sprzedania zastawionych towarów. Z kredytu lombardowego mogą skorzystać zarówno firmy, jak i osoby fizyczne.

Zalety i wady kredytu lombardowego

Kredyt lombardowy jest często ostatnią deską ratunku dla osób i przedsiębiorstw w poważnych problemach finansowych. Nie wymaga wielu formalności i można go uzyskać szybciej niż inne rodzaje kredytów. Nie jest jednak dogodny dla kredytobiorcy, ze względu na wysokie oprocentowanie, płatne z góry odsetki, krótki okres kredytowania i niekorzystny stosunek kwoty udzielonego kredytu do wartości zastawionego towaru. Zazwyczaj kredyt lombardowy stanowi zaledwie 20-75% wartości zastawianych dóbr. Dodatkowo koszty wyceny towaru leżą po stronie kredytobiorcy, co jest dodatkowym obciążeniem.