PODZIEL SIĘ

Nierzadko kasa fiskalna kojarzy się z przykrym obowiązkiem, pociągającym za sobą dodatkowe koszty. W rzeczywistości jednak rynek technologii sprzedaży oferuje wiele różnych rozwiązań. Dzięki temu mamy możliwość wybrania modelu, który z jednej strony okaże się praktyczny i odpowiedni dla naszej działalności, z drugiej zaś – stosunkowo niedrogi. Czym się kierować przy poszukiwaniach „złotego środka”?

Przede wszystkim zadbaj o możliwosc skorzystania z ulgi!

Coraz więcej branż zostaje objętych obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej – bez względu na wysokość rocznych dochodów. A to oznacza, że przedsiębiorca musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem. Warto jednak pamiętać o możliwości skorzystania ze specjalnej ulgi, ustalonej przez Ministerstwo Finansów.

Jeżeli przedsiębiorca dokonuje pierwszego zakupu urządzenia fiskalnego, może z tego tytułu starać się o zwrot z budżetu państwa nawet 90% wydanej kwoty. Niemniej, trzeba zaznaczyć, że maksymalna wysokość refundacji wynosi 700 zł – informuje Marcin Ciechowicz, ekspert z firmy Polskie Centrum Kas Fiskalnych.

Aby ulga została przyznana, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, trzeba poinformować odpowiedni Urząd Skarbowy o planowanej liczbie urządzeń oraz dokładnych adresach miejsc, w których zostaną one zainstalowane – nie później niż 1 dzień przed datą rozpoczęcia rejestracji sprzedaży. Następnie, uprawniony serwisant musi wprowadzić kasę w tryb fiskalny. Fakt zakończenia tego procesu również powinien być zgłoszony, w ciągu 7 dni. Do uzyskania zwrotu niezbędny okaże się także dowód zakupu urządzenia. Ulga dotyczy zarówno podatników VAT, jak i przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku lub wykonujących jedynie czynności zwolnione.

Kasa fiskalna na miarę Twojej dzialalnosci

Rozwój technologii handlowych sprawia, że wybór urządzeń fiskalnych jest coraz bogatszy. Modele różnią się między sobą parametrami, funkcjami i rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Dobrze jest zastanowić się, jakie wymagania stawia nasza działalność.

Jeżeli, przykładowo, dysponujemy ograniczonym asortymentem i nie planujemy znacząco rozwijać przedsiębiorstwa, nie ma potrzeby, abyśmy inwestowali w kasę dysponującą pojemną bazą towarową. Elektroniczna kopia paragonów jest oczywiście nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem, jednak wiążącym się z nieco wyższym wydatkiem, niż modele z kopią tradycyjną. Należy jednak zaznaczyć, że zapis danych w formie cyfrowej pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na papier i tym samym, finalnie obniża koszty eksploatacji kasy. Tak samo, jeżeli podczas prowadzenia sprzedaży nie czujemy potrzeby korzystania z urządzeń peryferyjnych, możemy zaoszczędzić, wybierając egzemplarz posiadający mniej portów komunikacyjnych.

Nie zawsze nowocześniejsze rozwiązania oznaczają zdecydowanie większe koszty. Dlatego, żeby mieć pełne rozeznanie, najlepiej podjąć kilka kroków.

Przedsiębiorca może ułatwić sobie zadanie, określając, na jakich funkcjach i atrybutach mu przede wszystkim zależy. Dobrym rozwiązaniem jest też zapoznanie się z ofertą sklepu internetowego, który umożliwia dokładne porównanie zarówno parametrów, jak i cen kas rejestrujących. Ostateczne wątpliwości powinna rozwiać rozmowa z ekspertem – w danym punkcie handlowym, przez telefon lub drogą mailową – który pomoże zdecydować, jaki model najlepiej sprawdziłby się w tym konkretnym przypadku – tłumaczy Marcin Ciechowicz.