PODZIEL SIĘ

Obecna struktura rynku pracy wymusza na wszystkich osobach, które chcą dobrze zarabiać, ciągłe polepszanie swoich kwalifikacji zawodowych. Z tego powodu coraz większa liczba osób zgłasza się na różnego rodzaju kursy – jednym z najpopularniejszych z nich jest szkolenie z rachunkowości.

Czego uczy kurs?

Szkolenia z rachunkowości z reguły prowadzone są w różnych trybach: dziennym, wieczorowym oraz weekendowym. Istnieją również kursy online, jednak stanowią one zupełnie odrębną grupę. Najlepsze z tego typu szkoleń obejmują ponad 100 godzin zajęć, z których większość poświęcanych jest na zajęcia praktyczne, przygotowujące do pracy w zawodzie.

Na zajęciach kursanci zapoznają się z podstawami prawnymi obowiązującymi w rachunkowości, a także nauczą się prowadzić księgi przychodów i rozchodów, ewidencje sprzedaży czy rozliczać podatki. W ramach szkolenia z rachunkowości kursantom przedstawione zostaną również zasady bilansowania, ewidencjonowania oraz obsługi najpopularniejszych programów rachunkowych.

Takze dla laikow

W ramach szkoleń z rachunkowości prowadzi się zajęcia nie tylko dla osób, które pracują już w zawodzie i potrzebują jedynie odświeżyć swoją wiedzę, ale i dla tych, które nigdy wcześniej nie miały styczności z pracą księgowego i dopiero zamierzają się jej podjąć.

Po zakończeniu kursu można zarówno kontynuować pracę na swoim obecnym stanowisku, jak i szukać zatrudnienia w każdym przedsiębiorstwie, w którym funkcjonuje dział księgowości. Osoby z ukończonym kursem mogą pracować nie tylko w dużych działach jako młodsi księgowi czy fakturzyści, ale też zająć stanowisko samodzielnego księgowego.

Egzamin to koniecznosc

Należy zaznaczyć, że korzystanie ze szkoleń z rachunkowości ma sens jedynie wtedy, gdy kończą się one egzaminem, którego zdanie umożliwia otrzymanie zaświadczenia lub certyfikatu zgodnego z wymogami Ministra Edukacji Narodowej.

Uzyskanie certyfikatu powinno być możliwe jedynie w przypadku tych kursantów, którzy otrzymają co najmniej 50 procent punktów za wykonanie zadań egzaminacyjnych. Zasady przyznawania zaświadczeń o możliwości podjęcia pracy w zawodzie księgowego zostały szczegółowo opisane w stosowanym rozporządzeniu MEN.

Nauka w malych grupach

Podczas poszukiwania szkolenia z rachunkowości warto też skupić się na innym aspekcie niż egzamin. Dobrze jest bowiem, gdy wszystkie zajęcia prowadzone są w niewielkich, kameralnych grupach, gdyż tylko w nich możliwe jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu każdej osobie. Cena tego typu szkoleń jest z reguły wyższa, jednak jej wysokość rekompensuje uczestnikom kursu możliwość pracy z wykładowcą, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Ważną kwestią jest też to, z jakimi programami nauczą pracować kursantów wykładowcy. Warto upewnić się wcześniej, że programy te nie są przestarzałe i że w ramach szkolenia kursanci otrzymają dostęp do ich pełnych wersji, a nie jedynie wersji demo lub z ograniczonymi możliwościami tak jak ma to miejsce w wielu nieprofesjonalnych szkołach policealnych w całym kraju.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę WLR Training Group