PODZIEL SIĘ

We współczesnym świecie zarządzanie projektami urosło do jednej z najważniejszych i najbardziej wymagających czynności kierowniczych. Właściwa realizacja tej funkcji oznacza przyjęcie odpowiedniej metodyki zarządzania, bo chociaż cele i przedmioty projektów mogą być bardzo różne, to jednak procesy zarządzania przebiegają według tych samych zasad.

Klasyczne modele

W tradycyjnym, tak zwanym kaskadowym zarządzaniu projektem, zakłada się działanie w warunkach stabilności, przewidywalności i jasno sprecyzowanych oczekiwań klientów. Nacisk kładzie się zatem na konkretne ustalenie celów, kontrolę kolejnych kroków oraz jasną i dostępną dokumentację. Do tego rodzaju klasycznych modeli można częściowo zaliczyć opracowaną w Wielkiej Brytanii metodykę Prince2. Opiera się ona na trzech głównych zasadach: precyzyjnym zaplanowaniu działań, monitorowaniu realizacji na każdym etapie projektu pod kątem sukcesu projektu jako całości oraz osiągnięcie założonego celu. Z tego wynika konieczność szczegółowego zdefiniowania zadań i podział procesu realizacji projektu na poszczególne fazy.

Charakterystyka Prince2

Prince2 to uniwersalna i znana na całym świecie metodyka zarządzania, która niezależnie od klasycznych podwalin, posiada też cechy nowszych, bardziej elastycznych metodyk w rodzaju AgilePM. Mimo iż Prince2 to program, w którym jednym z priorytetów jest zarządzanie etapami, to równie dobrze można zastosować przyrosty czy ewolucję. Ponadto metodyka ta może być stosowana do najróżniejszych typów projektów, ponieważ dostarcza jedynie ogólnego modelu zarządzania, bez zagłębiania się w szczegóły określonej dziedziny. Niezmiernie istotne jest zrównoważenie interesów trzech stron uczestniczących w realizacji projektu – biznesu, dostawcy i użytkownika. Program zakłada udział ich przedstawicieli w komitecie sterującym, którego zadaniem jest podejmowanie ważnych decyzji. Niemniej ważna jest zasada rozdzielenia funkcji menedżera projektu, którego zadaniem jest organizacja całego procesu i czuwanie nad jego przebiegiem oraz audytora, który kontroluje.

Metodyki adaptacyjne

Ponieważ obecnie zarządzanie projektami odbywa się często w zmieniających się warunkach oraz wobec braku możliwości precyzyjnego określenia celu, stosuje się często metody zarządzania zwane adaptacyjnymi, czy inaczej zwinnymi, takie jak na przykład Agile Project Management (AgilePM), wykazującymi pewne podobieństwa do programu Projects In Controlled Environments (Prince). Projekt jest rozbity na małe jednostki działania zakończone określonym rozwiązaniem. Umożliwia to elastyczne wprowadzanie zmian, przedefiniowanie, dodanie lub ujęcie czegoś, co w sztywno określonym projekcie nie byłoby możliwe.

ITIL

Osobna grupę metodyk zarządzania projektami stanowią przeznaczone specjalnie dla niektórych branż, jak chociażby Information Technology Infrastructure Library ITIL, znana na całym świecie i najczęściej wykorzystywana metodologia zarządzania usługami IT. Pozwala ona na zdefiniowanie podstawowych zagadnień i wypracowanie odpowiednich technik mających na celu dopasowanie jakości dostarczanych usług do potrzeb klientów.

Więcej informacji o zarządzaniu projektami i o tym jak zdobyć certyfikat PRINCE2 w inprogress.pl