PODZIEL SIĘ

Czym jest Hemline index? Czy jest to wskaźnik wiarygodny?

Hemline index został „opracowany” (na podstawie obserwacji) w 1926 roku przez Georga Taylora. Jak przetłumaczyć ten termin na język polski? Widziałem już wiele prób, moim zdaniem jest to zwyczajnie „wskaźnik sukienkowy”.

Na czym on polega?

Zgodnie z założeniami Hemline index: zmniejszanie się średniej długości sukienek noszonych przez panie oznacza coraz lepszą sytuację ekonomiczną w danym regionie, czy też kraju. Można to interpretować w ten sposób, że im mają więcej pieniędzy, tym mogą pozwolić sobie na bardziej ekskluzywne rajstopy, czy np. na efektowne buty, które chcą wyeksponować. Tym samym rezygnują z pokazywania się w długich ubraniach. Skrócenie średniej długości sukienek być też związane z większą pewnością siebie, która wynika z dobrej sytuacji finansowej poszczególnych kobiet.

Czy to działa?

Wydaje się, że w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia powyższej hipotezie należałoby przeprowadzić niezwykle drogie badania naukowe. Drogie, ponieważ powinno się analizować to zagadnienie przez wiele lat, wziąć pod uwagę różnice kulturowe, zmieniającą się modę, średnią temperaturę powietrza w danym kraju, czy regionie. Być może wyniki byłyby znacząco różne dla kobiet w różnych grupach wiekowych.

Hemline index jest zatem wskaźnikiem, który trudno jest brać na poważnie… ale mimo tego, chyba coś w nim jest.

A co Hemline index ma wspólnego z rachunkowością zarządczą? Teoretycznie niewiele, w praktyce jednak można zauważyć, że założenia różnych projektów (np. o charakterze inwestycyjnym) są tak nierealne, jak gdyby opierały się właśnie na tego typu teoriach, czy wskaźnikach.

Innym razem napiszę o Lipstick index, który jest analogiczny do opisywanego powyżej.