PODZIEL SIĘ

Na początku w Polsce były trzy e-kantory: Cinkciarz, KantorOnline i InternetowyKantor. To one przetarły szlaki dla innych kantorów online. Polacy przekonali się do wymiany waluty przez Internet, dzięki czemu kantory wirtualne szturmem zdobywają rynek. I tu pojawia się pytanie, z czego wynika taka popularność kantorów internetowych w Polsce?

– Ponieważ są to kantory działające w Internecie, nie mamy tu do czynienia ze standardowymi kosztami wynajmu lokalu, czy ochrony fizycznej. Wszystko odbywa się w sieci. To pozwala kantorom online kusić klientów atrakcyjnymi cenami.

Na jakiej podstawie kantory wirtualne ustalają kursy walut?

– Kantory internetowe opierają swoje dane na aktualnym kursie na rynku walutowym FOREX lub na rynku międzybankowym. Do tego, oczywiście, doliczają swoją marżę.

O ile – tak naprawdę – kantory online są tańsze od wymiana tradycyjnej?

– Obecnie wymieniając 1000 franków w internecie, możemy zaoszczędzić nawet do 200zł w stosunku do zakupu waluty w banku, przy takich kwotach z reguły jest też taniej niż kantorach stacjonarnych, w dodatku kiedy się targujemy i nie tracimy tyle czasu.


Żródło danych: http://strefawalut.pl kursy walutowe z dnia 18.07.2012

Kantorów online działa w Polsce już bardzo dużo. Jak wybrać ten najlepszy?

– Pomaga nam właśnie w tym nasz serwis – StrefaWalut.pl. Jest to jedyna w Polsce strona, która pobiera kursy bezpośrednio ze stron e-kantorów i porównuje je w czasie rzeczywistym. Strona jest bardzo prosta w obsłudze. Udostępnia intuicyjny kalkulator walutowy, z pomocą którego szybko można przeliczyć całkowity koszt wymiany – czyli taki koszt, który uwzględnia nie tylko sam kurs waluty ale i dodatkowe opłaty za przelew z danego kantoru do naszego banku. Porównując kantory internetowe na strefawalut, dobrze jest też wrócić uwagę żeby dany e-kantor miał konto w tym samym banku, gdyż dzięki temu nie będziemy musieli czekać 2-3 dni na przelew i ponosić dodatkowych kosztów odbioru przelewu, które mogą wystąpić. Poza tym, zwróćmy uwagę na wielkość i renomę kantoru, a także zapoznajmy się z opiniami użytkowników dostępnymi na stronie.

Jakie sztuczki stosują kantory żeby zjednać sobie klientów?

Niektóre kantory na samym początku stosują wojnę cenową. Licząc na to, iż ta strategia zrekompensuje ich w przyszłości, kiedy np. podniosą cenę. Są też i kantory, które na stronie głównej podają kursy walut dla bardzo wysokich progów wymiany. W rzeczywistości jednak, kursy są dużo wyższe i mniej konkurencyjne. Taką sztuczkę stosuje na przykład jeden z najbardziej znanych kantorów online. Poza tym mniejsze kantory internetowe na stronie podają listę banków, do których przelewają walutę, jednak nie wspominają, że mają konto walutowe tylko w jednym lub dwóch bankach. W takim wypadku klient zamiast otrzymać przelew ekspresowo musi czekać kilka dni !

Dlatego dokonując wyboru najlepiej jest wybrać kantor sprawdzony, który jest już jakiś czas na rynku i w dodatku ma dobre kursy wymiany walut. Warto jest też zwrócić uwagę żeby kantor miał konto w tym samym banku. Na rynku jest dość duża konkurencja i jest z czego wybierać.

Źródło: Kantory internetowe w Polsce z punktu widzenia porównywarki StrefaWalut.pl – StrefaWalut