PODZIEL SIĘ

Kredyt odnawialny wciaz malo popularny

Autorem artykułu jest Dorota eM

Kredyt odnawialny, znany również pod nazwą kredytu w koncie, niestety nie cieszy się zbyt wielką popularnością. Dla wielu z nas, jest to zupełnie nieznany produkt i nic w tym dziwnego skoro nawet same instytucje bankowe dosyć niechętnie proponują go swoim klientom. 

Dopiero od niedawna niektóre banki zaczęły reklamować szerzej ten dosyć specyficzny rodzaj tradycyjnego kredytu gotówkowego. Dlaczego? 
Otóż odpowiedź jest dosyć prosta. Dla banków zdecydowanie bardziej korzystne jest polecenie zwykłego kredytu lub pożyczki, natomiast już dla samego klienta rezygnacja z kredytu odnawialnego dla innego produktu to wielki błąd. Kredyt w koncie może być dla nas niemal bezpłatną pomocą finansową, gdyż spłacając go w określonym terminie, bank nie naliczy nam żadnych odsetek! W przypadku tradycyjnych kredytów jest to niemożliwe, gdyż są one z góry określone i wliczone w każdą ratę. Samo oprocentowanie tego produktu również jest dosyć konkurencyjne w porównaniu do innych dostępnych ofert na rynku. Z drugiej strony ogromną zaletą linii kredytowej może okazać się fakt, iż spłacamy ją w dowolnym momencie, nawet na dzień przed zakończeniem umowy.  Nie musimy więc martwić się, że w danym miesiącu nie mamy na spłacenie kolejnej raty. To od nas zależy kiedy i w jaki sposób zadłużenie zostanie spłacone. Co więcej kredyt w koncie jest gotówką wielokrotnego wykorzystania, a to wszystko właśnie dzięki jego odnawialności. 
Przykład:
Posiadamy kredyt odnawialny w wysokości 5 tys. zł., niemal od razu wykorzystaliśmy całość, ale po dwóch miesiącach spłaciliśmy połowę zadłużenia, czyli 2,5 tys. zł. Dzięki temu kredyt „odnowił się” na spłaconą kwotę i znów w razie potrzeby możemy dysponować sumą 2,5 tys. zł. I tak niemal w nieskończoność, a z pewnością przez 12 miesięcy, bowiem na tyle właśnie, zazwyczaj bank przyznaje kredyt. Jeśli zgodnie z umową spłacimy zadłużenie w całości w raz z ewentualnie naliczonymi odsetkami, możliwość korzystania z limitu zostanie nam przedłużona automatycznie na kolejny okres. 

Niestety klienci rzadko decydują się na taki produkt właśnie z powodu niewiedzy. Wolą wziąć coś tradycyjnego, pewnego, polecanego przez pracowników banków, często również znajomych. Oczywiście wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji i z pewnością kredyt w koncie nie będzie korzystny dla wszystkich. Jednak warto jest zdawać sobie sprawę, że mamy naprawdę spory wybór wśród produktów bankowych i nie zawsze ten „wciskany” nam przez pracownika jest dla nas najlepszy. 

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl